K tomu dodejme, že přes 70 mil. Američanů je na potravinových poukázkách. Město Detroit zbankrotovalo. Ale k nám se z amerických filmů hrne propaganda o úžasném životě v USA a politici dávají tento stát mnohdy za příklad. Veřejný dluh USA je téměř 20 bilionu USD. Když k tomu připočteme dluh jednotlivých států USA a dluh domácností, dostaneme se k astronomickému číslu 67,7 bilionu dolarů. Na kreditních kartách Američané dluží 1,03 bilionu dolarů. Tyto čísla jsou však pravděpodobně ve skutečnosti vyšší. 

Celkový dluh amerických domácností se ve druhém čtvrtletí dostal na nový rekord 12,84 bilionu dolarů. Meziročně se zvýšil o 552 miliard USD. Přispěl k tomu především růst hypoték, půjček na nákup automobilu i zůstatků kreditních karet, který byl nejvyšší od roku 2009. Uvádí to zpráva Federální rezervní banky v New Yorku. Už v prvním čtvrtletí dluh překonal dosavadní maximum z doby vrcholu finanční krize.

I když dluhy Američanů se zvyšují už dvanáct čtvrtletí po sobě a celkový objem dluhu je nyní o 1,7 bilionu dolarů vyšší než v roce 2013, nominálně představuje pouze 67 procent hrubého domácího produktu. V roce 2009 byl na 87 procentech HDP, upozornil server ekonomického listu The Wall Street Journal. Aktuální rekord nebere totiž v potaz růst počtu obyvatel a ekonomiky.
Do růstu dluhu se částečně promítá důvěra v ekonomiku. Lidé jsou ochotnější investovat do bydlení a nakupovat více spotřebního zboží. Na druhou stranu finanční situace některých domácností se zhoršuje, což je patrné z růstu nesplácených kreditních karet. I když jde o poměrně nízký podíl, kolem šesti procent, za poslední rok prudce vzrostl.

Celkový dluh z kreditních karet se ve druhém čtvrtletí zvýšil o dvacet miliard na 784 miliard USD, což je nejvyšší částka od posledního čtvrtletí 2009. Blízko desetiletého maxima se pohybují půjčky na nákup automobilu. Jejich hodnota stoupla meziročně o 55 miliard na rekordních 1,2 bilionu dolarů.
Největší kategorií výpůjček domácností jsou hypotéky, kde se objem zadlužení zvýšil v porovnání se stejným obdobím loni o 329 miliard na 8,7 bilionu dolarů. V porovnání s vrcholem v roce 2008 je objem peněz na hypotéky celkově o 6,5 procenta nižší.

Autor: ČTK

Ty čísla v článku ČTK se malinko liší, ale v tomto případě zde miliardy nehrají žádnou roli. Čísla vychází ze zprávy Federální rezervní banky. Což je ve skutečnosti soukromá společnost tvářící se jako americká národní banka, vlastněná několika bankovními rodinami, které patří k chazarské mafii. Údajně i Česká národní banka je z velké části vlastněna cízím státem, proto by se neměla jmenovat česká. Je to prostě hra s NEVĚDOMÝMI. 

Citát: „Je dobře, že lidé nerozumí našemu bankovnímu systému, protože kdyby rozuměli, tak je tu revoluce hned zítra ráno!“
Henry Ford

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.