Americká vojenská eskorta v Praze

Vojenská kolona americké armády bude opět křižovat po České republice. „Účast ČR v NATO je zdroj našeho smrtelného ohrožení, nikoliv zvýšení naší bezpečnosti, jak se mnozí nezasvěceně domnívají,“ říká předsedkyně společnosti České mírové fórum Vladimíra Vítová.

O víkendu Českem projede další americký vojenský konvoj. Zhruba 550 lidí a 125 vozidel se bude přesouvat z Německa do Polska, kde mají působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů. Co si o tom myslíte?

Jedná se o přípravu obyvatelstva na ozbrojený konflikt a k úderu na Rusko. O nic menšího nejde!

Přítomnost cizích vojsk na území pobaltských států, je deklarována jako „mírová“ aktivita NATO. Ovšem zřízením protiraketových systémů v Rumunsku a Polsku a výstavbou nové námořní flotily na Ukrajině dávají Spojené státy a nyní de facto Německo světu na vědomí, že je dokončováno obklíčení Ruska.

Účast ČR v NATO je zdroj našeho smrtelného ohrožení, nikoliv zvýšení naší bezpečnosti, jak se mnozí nezasvěceně domnívají. Pokud chceme něco změnit, musíme v parlamentních volbách volit pouze ty strany, které jednoznačně požadují okamžité vystoupení ČR z NATO.

Problém je, že to nepožaduje ani jedna ze stávajících parlamentních stran — dokonce ani Úsvit, ani SPD. KSČM pouze chce vystoupení z vojenských struktur NATO a předseda ANO dokonce volá po tom, aby se změnil základní statut NATO (který je stejně permanentně porušován) a NATO samo sebe deklarovalo nikoliv jako pakt obranný, ale útočný.

Požadavek na vystoupení naší země z NATO nemá dokonce ani drtivá většina neparlamentních politických stran, kromě stran, které jsou nebo byly sdruženy v Alianci národních sil.

Žádné doprovodné akce pro veřejnost, ani setkání s cizími vojáky není v plánu. V roce 2015 to byl průjezd amerických vojáků skoro svátek. Může to být signálem rozčarování české společnosti?

Předcházející přejezdy vojsk USA a slavobrány, které jim česká vláda stavěla (obrazně řečeno), měly mít vliv na přípravu obyvatelstva k přijetí cizích vojsk na našem území. Součástí tohoto přístupu je též provádění stále častějších a delších tzv. součinnostních cvičení.

Vláda však již situaci vyhodnotila jako klidnou, a proto nemusí aktivně a oslavně jakkoliv zasahovat. Český politický establishment, který absolutně nehájí zájmy naší země a našeho lidu, odvedl „dobrou práci“ a lidé si začínají zvykat na přejezdy US Army. Už to není nic výjimečného — stane se z toho pravidlo.

Česká republika má být rejdištěm amerických, německých — prostě NATO vojsk — a nikdo se nás nebude muset vlastně ani na nic ptát. Ostatně poslanci navrhli novelu Ústavy, kde má být takovýto přístup zakotven. Evidentně nikomu z vlády — a bohužel ani panu prezidentovi — nevadí, že přestáváme být suverénní zemí.

Jak jinak dát celému světu najevo, že se vzdáváme suverenity, než tím, že přes naše území přejíždí cizí vojska — ve skutečnosti kdykoliv se jim zachce a že ministr obrany ČR dá celý bojový prapor pod velení Bundeswehru jen na základě dopisu.

Očekáváte protesty proti přesunu americké armády po našem území? A měly by se vůbec konat? Není to pouhá malichernost?

Nevím o žádném organizovaném protestu, ale nevylučuji ho. Protesty nejsou malicherností — jedná se vyjádření názoru. Lidé jsou ale už uvláčeni a považují demonstrace mnohdy za bezvýchodné.

Jejich hlas proti totiž nikdy není ve veřejnoprávních médiích ani v mainstreamovém tisku slyšet a navíc bývají zesměšňováni — přesně podle příruček „Jak zničit nepřítele“. A lidé, kteří nesouhlasí s přejezdy americké armády, jsou pro český establishment a média „nepřátelé“. A proto z veřejnoprávních médií ani z mainstreamového tisku nikdy neuslyšíte ani slovíčko o žádné politické straně, která požaduje vystoupení ČR z NATO.

autor: Alena Novotná

zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.