Americké ministerstvo spravedlnosti již dříve podalo žalobu na bývalého zpravodajce Edwarda Snowdena s odvoláním na porušení povinností mlčenlivosti v souvislosti s vydáním jeho knihy. Ministerstvo sdělilo, že vláda má v úmyslu sebrat veškeré výnosy z knihy.

 

[wp_ad_camp_2]

Federální soudce ve městě Alexandrie ve Virginii rozhodl, že americká vláda má nárok na výtěžek z prodeje knihy nazvané Trvalý záznam (Permanent Record), jejímž autorem je právě bývalý zpravodajský důstojník USA Edward Snowden.

Soudce rozhodnuv ve prospěch americké vlády poznamenal, že „znění smlouvy o mlčenlivosti je jednoznačné.“ Snowdenovi právníci zase namítali, že nesouhlasí s rozhodnutím soudu a zváží další možnosti.

Občanskoprávní žaloba amerického ministerstva spravedlnosti proti Snowdenovi byla podána odděleně, trestní řízení proti němu za zveřejnění utajovaných informací běží samostatně. Americké úřady tvrdí, že jelikož Snowden získal popularitu díky přivlastňování státních informací, nemá právo profitovat z knihy, kterou vydal v několika zemích.

 

 

[wp_ad_camp_2]

V červnu 2013 předal Snowden sérii tajných materiálů o zpravodajských programech Spojeného království a USA deníkům Washington Post a The Guardian. Utekl do Hongkongu a pak do Moskvy, kde strávil nějaký čas v tranzitní zóně letiště Šeremetěvo.

Rusko poskytlo Snowdenovi dočasné útočiště na jeden rok za předpokladu, že ukončí svou činnost proti Spojeným státům. V srpnu 2014 získal Snowden tříleté povolení k pobytu, které mu umožňuje cestovat nejen do Ruska, ale i do zahraničí. V lednu 2017 bylo jeho povolení k pobytu prodlouženo do roku 2020.

Přeložila tereza | Zdroj: Sputnik news

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.