Zdá se, že ruská vojenská operace na Ukrajině probíhá velmi dobře. První zprávy je samozřejmě třeba brát s rezervou. Vyvstává však otázka, co Rusové na Ukrajině najdou.

Zprávy z prvního dne ruské vojenské operace na Ukrajině ukazují, že ukrajinská armáda nemá příliš možností, jak ruským silám čelit. Ukrajinská armáda byla silně vyzbrojena NATO, ale vzhledem k tomu, že většina ukrajinských vojáků byla odvedena do služby proti své vůli, zdá se, že jejich bojový duch je rozhodně nízký. Na mnoha místech se uvádí, že ruská armáda na hranicích nenarazila na žádný odpor a ukrajinské ozbrojené síly jí doslova zamávaly.

V místech bojů ukrajinští vojáci mávali bílými vlajkami. Neplatí to všude, ale zdá se, že se to děje velmi často. Zejména tzv. dobrovolnické prapory, složené z dobrovolných ukrajinských nacionalistů, však pravděpodobně kladou tvrdý odpor.

Rusko uvádí, že na Ukrajině již není funkční vojenské letiště a že v prvních hodinách bylo zničeno mnoho zbraní, zejména protivzdušné obrany a dělostřelectva. Bylo také hlášeno sestřelení několika bezpilotních letounů Bayraktar turecké výroby. CNN natočila ruské vojáky, kteří údajně obsadili kyjevské letiště.

To by dávalo smysl, protože Rusko oznámilo, že jedním z cílů vojenské operace je denacifikace Ukrajiny. Obsazení civilních letišť má zřejmě omezit možnost útěku odpovědných osob na Ukrajině.

Laboratoře USA pro výrobu biologických zbraní na Ukrajině

Často jsem informoval o tom, že USA, konkrétně Pentagon, provozuje na Ukrajině několik laboratoří na výrobu biologických zbraní. Naposledy jsem o tom informoval 27. ledna. USA vždy odmítaly mezinárodní inspekce svých laboratoří, takže nikdo neví, co se v nich zkoumá. Lze však předpokládat, že ruské speciální síly se na tyto laboratoře v nejbližších dnech podívají blíže.

A to se zdá být velká šance. Na Twitteru byl o tom zveřejněn tweet a uživatel byl okamžitě zablokován. Nebudu se zabývat obsahem tweetu, který lze stále najít v internetovém archivu.

Jde mi o to, že Twitter tak rychle smazal tweet a jeho autora jen za to, že poukázal na to, že na Ukrajině jsou americké laboratoře na výrobu biologických zbraní a že to vypadá, že jejich dopadení je jedním z důležitých cílů ruské vojenské operace.

Koho ještě Rusko hledá na Ukrajině

Ruský prezident Putin v pondělním projevu k národu řekl následující slova o tragédii v Oděse z května 2014, při níž radikální stoupenci Majdanu upálili téměř 50 lidí a která nebyla na Ukrajině nikdy vyřešena:

„Zločinci, kteří toto zvěrstvo spáchali, nebyli potrestáni a nikdo po nich nepátrá. Známe však jejich jména a uděláme vše pro to, abychom je potrestali, našli a postavili před soud.“

Vzhledem k tomu, že k Oděse míří také ruská armáda, někteří lidé tam mohou být nyní velmi nervózní a snažit se město rychle opustit.

Totéž platí pro radikální neonacisty, kteří jsou u moci na Ukrajině. V ruské televizi ruští představitelé říkají, že chtějí pohnat k odpovědnosti i ty, kteří jsou zodpovědní za jiné zločiny, například v Donbasu.

Zdroj: anti-spiegel.ru

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.