Archeologové z Exeterské univerzity našli stopy asi milionu lidí v předpokládané „neobydlené“ jihozápadní části Amazonie, zástupců svérázného „ztraceného plemene“ Indiánů, které žilo tam do invaze dobyvatelů, uvádí se v článku uveřejněném v časopise Nature Communications.

[wp_ad_camp_2]

Vědci prosvítili půdu v okolí Amazonky pomocí radarů umístěných na palubě letadel a družic. Podařilo se jim najít několik set struktur podobných svým tvarem objektům ruční práce — kanály, příkopy a další stavby, což donutilo Iriarteho a jeho kolegy provést expedici do těch částí povodí, kde jich bylo nalezeno nejvíce.

Celkově se archeologům podařilo objevit více než sto podobných struktur a odhalit uvnitř nebo vedle nich zcela jednoznačné stopy života lidí — úlomky keramiky, kamenné sekery a zvláštní druh půdy, která vzniká pouze v lidských osadách.Část těchto struktur, jak uvádějí vědci, měla zcela jasný význam. Například kruhové příkopy chránily osady „ztraceného plemene“ Indiánů před divokou zvěří a útoky jiných lidí. Větší a delší kanály, táhnoucí se několik desítek kilometrů, zatím zůstávají pro historiky záhadou.

Celkově na jižním území Amazonie, jak ukazují propočty výzkumníků, existovalo přibližně 1,3 tisíce podobných osad starých Indiánů, kteří žili v této oblasti světadílu minimálně několik staletí, počínaje 12. stoletím a konče 15. stoletím našeho letopočtu.

[wp_ad_camp_2]

Zbytky osad, které archeologové našli v Amazonii

Zbytky osad, které archeologové našli v Amazonii

[wp_ad_camp_2]
Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.