Polští astronomové v Mléčné dráze objevili dvě nové planety, které mohou být sirotky, nemít tedy vlastní hvězdy. O svém objevu informovali v článku v repositáři arXiv.

Za sirotky se označují planety, jež mají kulatý tvar a hmotnost porovnatelnou s planetární, avšak neobíhají hvězdu, ale volně letí ve vesmírném prostoru. Podle názoru astronomů nemohou podobná vesmírná tělesa vzniknout samostatně, ale byly staženy z oběžných drah svých rodných hvězd v důsledku katastrofy.

Vědci objevili tyto sirotky v rámci experimentu OGLE (angl. Optical Gravitational Lensing Experiment). Metoda, kterou použili astronomové, má název gravitační mikročočkování. Spočívá v pátrání po událostech spojených s letem volných planet na pozadí hvězd. Planeta hraje úlohu čočky, zaostřuje tedy vlastní gravitací světlo objektu v pozadí. V důsledku toho hvězda pro pozorovatele na Zemi dočasně zvyšuje svoji jasnost.

Astronomové zaregistrovali dvě události gravitačního mikročočkování: OGLE-2012-BLG-1323 a OGLE-2017-BLG-0560. Podle jejich výpočtů byla první událost způsobena objektem, jehož hmotnost se dala porovnat s hmotností Země nebo Neptunu. Druhá událost byla způsobena objektem s hmotností Jupiteru anebo s hnědým trpaslíkem. Vědci ale stále ještě připouštějí možnost toho, že obě planety mohou být ve skutečnosti spojeny s rodnou hvězdou a mít velmi široké oběžné dráhy.

zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.