;

Astronomové v pondělí oznámili, že zachytili první potvrzený snímek formující se planety uprostřed disků plynu a prachu obklopujících mladou hvězdu známou jako PDS 70.

Obraz, který byl zachycen nástrojem zvaným Sphere, který je součástí obřího teleskopu v Chile (zařízení Evropské jižní observatoře), ukazuje jasnou skvrnu cestující přes disky PDS 70, což je hvězda, jejíž stáří se odhaduje tak na pět až šest milionů let. Hvězda PDS 70 leží asi 370 světelných let od Země.

 

 

The photo provided by the European Southern Observatory ESO taken from the SPHERE instrument on ESO's Very Large Telescope is the first clear image of a planet caught in the very act of formation around the dwarf star PDS 70.
Fotografie poskytnutá Evropskou jižní observatoří (ESO), která byla pořízena nástrojem SPHERE na velkém teleskopu v Chile, je prvním jasným obrazem planety zachycené v samém počátku tvorby kolem trpasličí hvězdy PDS 70.
„Tyto disky kolem mladých hvězd jsou místem zrodu planet, ale zatím jen hrstka pozorování odhalila náznaky formujících se planet,“ sdělila Miriam Keppler z Max Planck Institute for Astronomy v Heidelbergu v Německu, hlavní objevitelka jevu, ve svém prohlášení. „Problémem je, že většina těchto „kandidátů“ na novou planetu mohly být až dosud pouhé součásti disku.“
Nová planeta, kterou vědci pojmenovali PDS 70B, je dva až tři krát větší než Jupiter a nachází se 1.9 miliardy mil od své hvězdy. Což je asi tak daleko, jako se nachází Uran od Slunce.

Odborníci mají v plánu využít nová zjištění k lepšímu pochopení raných stádií formování planet.

Zjištění byla publikována ve dvou studiích, které byly obě vydány v pondělí v magazínu Astronomy & Astrophysics.

 

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.