Už čtvrtý den zkouší nemnozí jedinci opakovaně, jak přesně ta cenzura funguje. Na alternativních webech to komentují. Mainstreamu a zdejším blogerům celá kauza kupodivu zjevně uniká. Je přece tolik důležitějších událostí…
[wp_ad_camp_2]

Představte si, že jdete na poštu poslat dopis. Paní na přepážce se na vás usměje, dopis převezme a předá kolegyni, která váš dopis rozlepí a přečte si jej. A běda vám, jestli jste v něm použili jména Těch, o nichž se nemluví. V tom případě letí celý váš dopis bez náhrady do koše. Ne pošťáckého, ale toho odpadkového. Co myslíte, kdyby se objevil takový případ, psali by novináři o otřesném chování poštovních zaměstnanců?

A psali by o tom i tehdy, odehrávalo-li by se to celé pod záštitou státní moci? V tomto případě si tak moc jistý už nejsem.

Nicméně jde o bezprecedentní cenzuru a současně o flagrantní porušování listovního tajemství, které je jedním ze základních lidských práv a svobod. K tomu porušování několika paragrafů nádavkem. A hlídací ratlík naší křehké demokracie si zatím odvážně poblafkává ve sklepě na sousedovic myšky…

Nyní vás konečně uvedu do děje: Napíšete-li ze svého mailu kamarádovi, přítelkyni či rodinným příslušníkům na nesprávný poštovní server (který ale oni bohužel používají) a uvedete-li v něm nesprávné (nikoli však vulgární, nenávistné či jinak závadné slovo), bude vámi zaslaný mail celý zlikvidován. Útěchou vám pak může být, že se to nikdo nedozví. Přesněji se o tom rozhodně nedozvíte vy ani adresát, kterému je mail určen. Takto je u nás dnes dodržována listina základních práv a svobod. A zákon.

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás zajímají ta závadná slova, jedná se o seznam vybraných závadných serverů. A která že pověřená instituce zodpovědně vybrala ona nesprávná slůvka? Zdá se, že za seznamem 107 názvů webů se skrývá zopár slovenských chalanov[1], kteří se rozhodli sami posuzovat a rozhodovat, co je a co není dôveryhodný web.

A na základě tohoto jejich doporučení (členovia našej komisie majú pochybnosti o dôveryhodnosti a kvalite obsahu webu) pak stačí, abyste ve svém mailu ten název webu použili a – voilà- váš mail se též stane závadným a nedoručeníhodným. Za tímto vaporizováním vašeho emailu pro změnu stojí firma pana Bakaly nebo jeho Economií outsourcovaná bezpečnostní firma Excello.

Jednatel této společnosti, pan Charvát webu root.cz v rozhovoru řekl: Služba Virusfree.cz provádí antispamovou a antivirovou kontrolu vydavatelství Economia…Pokud dojde ke korelaci špatné reputace z více zdrojů, e-mail je hodnocen jako spam.[2]

Já také používám mailovou schránku, také se mi v ní hromadí spam (a hromadná pošta) a občas do spamu spadne i mail, který tam nepatří. Aleje ponecháno na mně, abych vyhodnotil, zda to skutečně spam je. Pokud pan Charvát (či kdokoliv jiný) chce činit rozhodnutí za uživatele a rovnou vyhazovat maily, v nichž jsou závadná slova dle vyhodnocení nějakého jiného soukromého subjektu, přijde mi takováto činnost jako.. ..jako velmi svérázná až nežádoucí.

[wp_ad_camp_2]

Weby snad nejsou viagra (mimochodem toto slovo jím nastavené filtry nemažou, takže se pro mne jeho vysvětlení stávají „lehce nedůvěryhodná“). Proto mi nějak uniká ten důvod, proč maily s pouhými názvy (odkazy) webů „se závadným obsahem“ nutno rovnou vyzmizíkovat. Respektive mne ten důvod napadá, ale pak musím dodat: takovou (plošnou) cenzuru soukromé pošty tady ani bolševik neprováděl.

Až takto daleko jsme pokročili u nás (ale i na Slovensku) při zavádění té správné demokracie.

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1