Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Bez zvýšení dluhového stropu USA 1. června vyhlásí platební neschopnost; Biden svolává lídry Kongresu
Americký prezident Joe Biden v pondělí svolal na příští týden do Bílého domu čtyři nejvyšší představitele Kongresu poté, co ministerstvo financí varovalo, že vládě může do června chybět hotovost na zaplacení účtů.
Ministryně financí Janet Yellenová v dopise Kongresu uvedla, že bez zásahu Kongresu nebude úřad pravděpodobně schopen splnit všechny platební závazky americké vlády “potenciálně již 1. června”.
Tento odhad zvýšil riziko, že Spojené státy směřují k bezprecedentnímu selhání, které by otřáslo světovou ekonomikou, a dodal novou naléhavost politickým kalkulacím ve Washingtonu, kde se demokraté a republikáni připravovali na několikaměsíční patovou situaci.
Biden zavolal republikánskému předsedovi Sněmovny reprezentantů Kevinu McCarthymu do Jeruzaléma, kde je na diplomatické cestě, aby ho pozval na schůzku do Bílého domu 9. května. Oba lídři si k jednání o této otázce nesedli od února.
Biden rovněž pozval vůdce demokratů ve Sněmovně reprezentantů Hakeema Jeffriese, vůdce senátní většiny Chucka Schumera a vůdce republikánů Mitche McConnella. McConnell, jehož březnový pád na několik týdnů vyřadil z činnosti, uvedl, že dnes s Bidenem vedli “dobrý rozhovor”, a dodal: “Jsem si jistý, že spolu ještě budeme mluvit.”
Republikáni ve Sněmovně reprezentantů minulý týden schválili návrh zákona na zvýšení dluhového limitu, který obsahuje výrazné škrty ve výdajích od zdravotní péče pro chudé až po letové dispečery, což Senát ovládaný demokraty a Biden podle svých slov neschválí.
Biden vytrvale tvrdí, že nebude jednat o zvýšení dluhového stropu, ale o rozpočtových škrtech bude jednat až po schválení nového limitu. Kongres často spojuje zvýšení dluhového stropu s jinými rozpočtovými a výdajovými opatřeními.
Zástupce Bílého domu uvedl, že Biden, který dříve prohlásil, že se s McCarthym vůbec nesejde, aby s ním diskutoval o dluhovém limitu, 9. května “zdůrazní, že Kongres musí přijmout opatření, aby se zabránilo platební neschopnosti bez jakýchkoli podmínek”.
Nové potenciální “datum X”, které zohledňuje dubnové platby daní, se v podstatě nezměnilo oproti předchozímu odhadu z ledna, podle něhož by vládě mohly chybět peníze kolem 5. června. Yellenová však přidala určitý prostor pro manévrování a poznamenala, že federální příjmy a výdaje jsou “ze své podstaty proměnlivé”. Skutečné datum, kdy ministerstvo financí vyčerpá mimořádná opatření, “může být o řadu týdnů později, než jsou tyto odhady”, napsala.
Poté, co 19. ledna dosáhla limitu 31,4 bilionu dolarů, Yellenová již dříve sdělila Kongresu, že ministerstvo financí bude udržovat splátky dluhu, federálních dávek a provádět další výdaje pomocí mimořádných opatření v oblasti řízení hotovosti. Jedním z takových kroků je pozastavení prodeje cenných papírů, které státní a místní vlády používají k dočasnému držení hotovosti.
V roce 2011 přivedl podobný boj o dluhový strop zemi na pokraj platební neschopnosti a vyvolal snížení nejvyššího úvěrového ratingu země. Tentokrát mohou být jednání ještě obtížnější, říkají pamětníci sporu z roku 2011.
Více na: Reuters
Dobrý den všem vůkol!
Benkovně-elektronická anomálie. Dovolte mi miniesej/epopej na téma EMP[1]:
Dnes (10.5.2000023) jsem cestoval do zaměstnání. Ráno, ihned po astromonickém rozbřesku v 5:43 tankuji na pumpě v Berouně (Středočeský kraj), platím platební kartou Výsa. Chce to po mne 490 korun českých… Neváhaje nesmlouvavě přiložím kartu a díky elmag. záření si platební karta porozuměla s termínalem a oukej. Bez pinu, ni dalších mimosmyslových identifikací vyžadováno jest. Pumpařka se usmála (jako vždy) a jedeme dál. Na vlakovém nádraží okresního města Beroun platím jízdenku typu PID[2] až do práce, celkem brutto 80,- Korun. Je 5:58 a platební terminál vyzve k zaplacení částky výše zmíněné. Paní čeká, hlídaje již vytištěnou jíznenku mezi čerstvě (a poměrně vkusně a různobarevně) nalakovanými nehty. Terminál čeká. Po minutě chce PIN k mé kartě. (co to jako má bejt za bjekárnu? [3]) Chápu, jde o bezpečnost. Platba za půllitr (pumpa) je oukej, ale osmdesát káčé.. podezřelé. Dám PIN. Transaxe proběhla úspěšně, hlásí terminál. Mám jíznednu . Čekám na peróně[4] a hle, 6:08 A.M. přijede kýžený cug. Zastaví a cestující se jako frustrovaný hmyzí dav vrhá k jednotlivým dveřím vagónů[5]. Vlak stojí a dveře se dobrých padesát vteřin se neotevírají. Pak ejhle, je možné tlačítkem “open” dveře všech vozů otevřít. Najednou se dveře otevřou, horliví cestující i se mnou nastupují[6].
Tyto EMP náhodné koincidence a divy jsem fakt nikdy nezažil.
[1] EMP, EletroMagnetic Pulse, elektromagnetický pulz. N2co jako když zapnete vysavač a sousedovi blikne v televizi, nebo spadne ukr dron…
[2] PID, Pražská integrovaná doprava.
[3] Situace dle citátu “Že nepřišly gumičky? Udělej mi vozemboucha…Vylejte lák…” Lábus&Kaiser
[4] Perón je podobná platformě, tedy jako nástupišti.
[5] vagón, wagoon, česky “vůz” (pro cestující).
[6] řídící elektronika dveří vagónů podléhá tomu, zdali souprava stojí (nulová rychlost vozu) a je v nástupišti (to je asi na tlačítku průvodčího, či strojvedoucího, ale ti oba s inkriminovaný okamžik zírali z oken na perón). Jen tak je možné dveře pomocí tlačítka Open (otevřít) otevřít.
! Skvělý projev pana prezidenta Putina 9.5. 2023 !
od 5.min., předtím přivítání
http://www.youtube.com/watch?v=xhIDRDymeKM
=================
! MAZUREK O VLÁDE: ZA KRITIKU DO BASY? STE NORMÁLNI?
(Odvážný a schopný, mladý slovenský poslanec)
http://www.youtube.com/watch?v=1Qo5lVhqhpY