Anglikánský kněz uvedl proslulou nevládní organizaci Bílé přilby v novém světle. Podle něj nechaly raněného Omrana Daqneesha, chlapce, jehož krev a prašná tvář se staly „symbolem utrpení Aleppa“, téměř hodinu bez léčby, aby si ho mohly nafotit pro účely jejich propagandy proti syrské vládě.

Mnohá mainstreamová média se poněkud zdráhala odpálit slavný „fake“ ze Sýrie. The Times to trvalo pár dní, než o odhaleních reverenda Andrewa Ashdowna napsaly článek.

 

 

Během své návštěvy školy orientálních a afrických studií v Londýně, doprovázen členkou Sněmovny lordů, Baroness Caroline Coxovou, kněz obvinil Bílé přilby a západní média z vedení dezinformační kampaně a odvyprávěl příběh, který stojí za těmi nejstrašnějšími fotografiemi z války v Sýrii.

Ashdown potkal Omrana během své dubnové návštěvy v Sýrii a zjistil, že virální fotografie byla pořízena poté, co chlapcův bratr zemřel při explozi.

„Byl v šoku. Raněný a pokrytý prachem. Sebraly ho Bílé přilby a přemístily ho do zadní části ambulance, kde byl nucen 40 minut sedět bez jakékoli lékařské péče, zatímco jej fotografovaly. Jeho otec byl zlostí bez sebe, ale nemohl zasáhnout, protože byly ozbrojeny. Později mezinárodní média chlapcově otci nabídly tisíce dolarů, když prohlásí, že je proti syrské vládě. Jeho rodina však rebely nikdy nepodporovala a peníze odmítla,“ uvedl kněz.

Reverend Ashdown dále sdělil, že Bílé přilby se podobají džihádistům a jeho slova později ve své řeči citovala Baroness Coxová, která dříve Sputniku sdělila, že „peníze britských daňových poplatníků“ šly do kapsy „džihádistické skupiny v Sýrii.“

„Vaše peníze dostanou skupiny, které jsou zcela jistě spojené s džihádistickými skupinami,“ řekla a dodala, že dubnové tripartitní ostřelování Sýrie Spojenými státy, Francií a Velkou Británií bylo nezákonné a že to, že by prezident Bašár al-Assad nařídil chemický útok na civilní obyvatelstvo, je „vysoce nepravděpodobné“.

Bílé přilby, které o sobě tvrdí, že jsou skupinkou dobrovolníků riskujících své životy pro záchranu tisíců Syřanů, byly již několikrát obviněny z inscenování videí a šíření falešných fotografií. Ruská média zveřejnila rozhovor, ve kterém Omranův otec hovoří o tom, že Bílé přilby s chlapcem na místo bezprostředního lékařského ošetření manipulovaly a fotografovaly jej. Poté, co se pokusil skrýt před zraky médií, mu prý také vyhrožovaly.

V návaznosti na oznámení USA ohledně ukončení financování Bílých přileb, britská premiérka Theresa Mayová sdělila, že Londýn by naopak měl podporu této skupiny zvýšit. Žádost o poskytnutí informací odhalila, že od roku 2011 Spojené království podpořilo humanitární snahy v Sýrii 3.62 miliardami dolarů, z toho 51.3 milionů dolarů šlo přes The Conflict, Stability and Security Fund (CSSF) přímo Bílým přilbám.

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...