Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Satanisté vyrukovali s kabinetem falešného Trumpa
    Satanisté vyrukovali s kabinetem falešného Trumpa

    Satanisté vyrukovali s kabinetem falešného Trumpa

  • Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO
    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

  • Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?
    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

  • Prezident Putin podepsal aktualizovanou ruskou jadernou doktrínu
    Prezident Putin podepsal aktualizovanou ruskou jadernou doktrínu

    Prezident Putin podepsal aktualizovanou ruskou jadernou doktrínu

Související zprávy

  • Trump song: Jsem bojovník
    Trump song: Jsem bojovník

    Trump song: Jsem bojovník

  • Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska
    Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska

    Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska

  • Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku
    Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku

    Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku

  • Ruská vojska útočí na New York. Nevěříte?
    Ruská vojska útočí na New York. Nevěříte?

    Ruská vojska útočí na New York. Nevěříte?

Bizarní díry v zemi

Darvaza – Brána do pekla

KDE: Turkmenistán

Jestli hledáte díru do pekla, pak jste tu prý dobře. Děsivý obří kráter, ze kterého šlehají plameny, si v angličtině vysloužil přezdívku The Door to Hell. Bizarní úkaz má na svědomí zemní plyn, který přičiněním lidské činnosti uniká na povrch. Kráter děsí své návštěvníky už více než čtyřicet let.

Diamantový důl Mir

KDE: Rusko

Východosibiřské město Mirnyj je pozoruhodné hlavně svou odpudivostí. Vybudovali jej v padesátých letech jako bezduchou změť ohavných paneláků poté, co v blízkosti objevili ložiska kimberlitu. Geologové vzápětí nalezli i diamanty a za svůj objev obdrželi Leninovu cenu. Takřka přímo ve městě záhy vyrostla největší místní atrakce, po mnoho let však přísně střežená: největší otevřený diamantový důl na světě.

Nejznamenitější kousek se podařilo vydolovat v osmdesátých letech – 342karátový kámen získal bizarní jméno „26. sjezd KSSS“. Po takovém kameni se snad ani nedá toužit.

[wp_ad_camp_2]

 

Glory Hole

KDE: USA

Stavitelé kalifornské přehrady Monticello na jezeře Berryessa severně od San Franciska výstředním způsobem vyřešili odvod přebytečné vody.

V angličtině se podivuhodné výpusti, která je jasně neznámějším místem přehrady dokončené v roce 1957, přezdívá Glory Hole.

V letních měsících, kdy se přepad nevyužívá, k jezeru Berryessa míří zástupy adrenalinových šílenců. Skejťáci si z výpusti temné trubice utvořili dokonalou u-rampu.

Důl Bingham Canyon

KDE: USA

Prý existují jenom dvě díla vytvořená člověkem, která lze spatřit při pohledu na Zemi z kosmu – jsou to Velká čínská zeď a právě důl v Bingham Canyon. Největší důl vyhloubený člověkem se nalézá v pohoří Oquirrh v americkém Utahu. Slouží především k těžbě mědi, ale také molybdenu, zlata a stříbra.

Od začátku dvacátého století se tu vytěžilo už více než 16 milionů tun mědi.

Turistické centrum slouží i jako malé muzeum. Návštěvníci se mohou pokochat pohledem na monstrózní jámu z několika vyhlídkových plošin a také spatřit kolony obřích nákladních vozů, kteří se trpělivě sunou do jejího nitra a zase nazpátek. Nákladní kolosy z krátesu denně odvezou na 500 tun materiálů.

Velká modrá jáma

KDE: Belize

Kruhovou propast v širém moři o průměru 300 metrů obklopuje úzký kruh pevniny a její hloubka činí zhruba 125 metrů. Z vizuálního hlediska je to magický úkaz – tmavá barva vody v takřka pravidelném kruhovitém tvaru jámy ostře kontrastuje s okolní tyrkysovou modří a zdánlivě připomíná tajemnou bránu do mořských hlubin. Odborníci nazývají tento nezvyklý útvar závrtem. Původně šlo o krasový stalaktit, který v dobách ledových vznikal rozpouštěním vápenaté horniny. U vytvořené jeskyně se později probořil strop a vnitřní prostor zaplnila mořská voda.

Jedinečný úkaz objevil zkraje sedmdesátých let slavný badatel Jacques-Yves Cousteau.

Důl Chuquicamata

KDE: Chile

To není nový snímek z Marsu. Chuquicamata je rozlehlým důlním komplexem na těžbu mědi, který se nachází poblíž města Calama na severu Chile. Při pohledu na 900 metrů hluboký rozvrtaný kaňon (4 km na délku a 3 km do šířky) a jeho neskutečně vyprahlé okolí však snadno zapochybujete, na jaké planetě se to vlastně nacházíte. Přesto – nebo snad právě proto? – turismus v Chuquicamatě, či v Chuqui, jak se důl familiérně nazývá, utěšeně vzkvétá.

[wp_ad_camp_2]

 

Velká díra v Kimberley

KDE: Jihoafrická republika

Jihoafrické město Kimberley svého času bývalo centrem těžby diamantů na světě. Podle místních skazek se tu drahé kovy doslova povalovaly a do Kimberley během několika let zamířily desetitisíce dobrodruhů z celého světa.

Úděsné životní podmínky si vybraly svou daň v úmrtí desítek dělníků, a tak záhy došlo ke schůzce huťmistrů. Dohodli se na společném postupu a výslednicí byl výkop hlavního dolu, jehož se ujala proslulá (občas spíš nechvalně proslulá) organizace De Beers. Horníci se postupně dokopali až do hloubky 240 metrů a obrovitá jáma nazvaná Velká díra (Big Hole) dodnes platí za největší důl na světě vykopaný ručně – jen za pomocí lopat a krumpáčů.

Jezírko Morning Glory

KDE: USA

Nejstarší národní park na světě – Yellowstone – je plný lákadel. Vyjma obřího gejzíru Old Faithul jsou to kupříkladu četná horká jezírka. To nejznámější z nich dostalo název Morning Glory – údajně po sytě modrém květu svlačce, kterému se v okolí neobyčejně daří. Třebaže Morning Glory rozkvetlý květ skutečně připomíná, daleko spíš se nabízejí srovnání s rozličnými fantasmagorickými představami známými z filmů žánrů sci-fi a fantasy. Úchvatnou modrozelenou barvu jezírko získalo kvůli vyvěrajícímu pramenu a způsobují ji teplomilné bakterie. Po obvodu jezírka se barva navíc mění ve žlutou, oranžovou a červenou.

[wp_ad_camp_2]

 

Propasti Sarisariñama

KDE: Venezuela

Záhadná Sarisariñama není jenom jedna jáma, ale dva dokonale kruhovité útvary vzdálené nedaleko od sebe. Propasti pojmenované Sima Humboldt a Sima Martel mají v průměru 350 metrů a zhruba stejně tolik jsou i hluboké. Jsou to cenoty, tedy krasové jeskyně s propadlým stropem a nalézají se v jedné z nejmíň prozkoumaných částí planety – v panenské přírodě venezuelského státu Bolivar poblíž hranic s Brazílií.

Dutá země

KDE: Severní pól

Znáte teorie o tom, že naše planeta je ve skutečnosti dutá a ukrývá další svět včetně vlastního Slunce? Podle nejzarytějších přívrženců spikleneckých teorií prý NASA zatajuje informace o obří díře na severním pólu, která vede přímo do nitra Země. Partička Secureteam10 vám na YouTube řekne víc, začněte googlit.

Zdroj: 9

Zde na tadescu články o duté Zemi publikovány byly. Kdo chce, může si je vyhledat. Já pouze přiložím jeden obrázek pro rychlou rekapitulaci a jedno video.

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál