Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Boli objavené nové typy mozgových buniek človeka pri skúmaní ako porozumieť jeho vývoju a vzniku porúch
Pri hľadaní spôsobu ako ľudský mozog pracuje na molekulárnej úrovni, vedci použili nový spôsob kategorizácie mozgových buniek a objavili nové typy, čo môže intenzívne zvýšiť porozumenie funkčnosti mozgu a jeho vývoja a prečo sa to môže pokaziť.
[wp_ad_camp_1]Tím vedcov zo Salk Inštitútu v Kalifornii začali svoju prácu testovaním buniek z predného kortexu myší a ľudí.
Predný kortex je oblasť mozgu, ktorá je zodpovedná za viacero z najdôležitejších vlatností individuality ako je osobnosť, rozhodovanie a komplexné myslenie.
Tím potom zkompiloval neuveriteľne podrobné informácie o tom čo v skutočnosti odlišuje jednu idividuálnu mozgovú bunku od druhej. Bunky sa môžu zdať štrukturálne identické, ale stále, ich chovanie je iné.
“„Myslíme si že je celkom výnimočné, že môžeme rozobrať mozog na individuálne bunky, osekvenovať ich metylómy a identifikovať mnoho nových typov buniek spolu s ich prvkami genovej regulácie a genetickými prepínačmi, čo práve týmto vlastnosťami sa bunky odlišujú jedna od druhej.“ popisuje jeden z autorov štúdie, profesor Joseph Ecker.
Tím sa snažil určiť koľko typov neurónov existuje. V oblasti neurovedy je toto jedna z veľkých nezodpovedaných otázok a experti vedia, že to môže viesť k dramaticky lepšiemu porozumeniu vývoja mozgu a jeho porúch.
“Toto nám otvára možnosti ako porozumieť čo odlišuje dva neuróny, ktoré sa nachádzajô v tej istej oblasti mozgu, vyzerajú rovnako a aj tak majú rôzne prejavy.“ hovorí Margarita Behrens, co-senior autor štúdie.
[wp_ad_camp_1]“Toto je úplne nová štúdia technicky aj konceptuálne.“ vysvetľuje Hongkui Zeng z Univerzity of Seattle na tribúne v San DIegu.
„Tak ako je každý z nás jedinečný, tak každá bunka alebo neurón sa odlišuje od ostatných v mnohých charakteristikách. To znamená, že klasifikácia typov buniek je veľmi náročná úloha. Je treba vyprofilovať bunku z mnohých strán a spolu zkombinovať všetky informácie za účelom prideliť správnu identitu určitého typu bunky.“
Vedci objavili, že neuróny ľudského mozgu sú viac rozmanité tvoriac 21 podtypov oproti 16 podtypov u myší. Taktiež určili jedinečné ľudské podtypy neurónov, ktoré neboli definované nikdy predtým.
„Tieto výsledky otvárajú dvere k hlbšiemu porozumeniu toho, čo odeluje mozog človeka od toho zvieracieho.“ popisujú vedci v štúdii.
Štúdia bola publikovaná ako článok v časopise Science. Vedci plánujú rozšíriť štúdiu a pozrieť sa tak na viacej častí ľudského mozgu.
Tím potvrdil, že ich najbližším cieľom je vytvorenie „zoznam položiek“ mozgu človeka a aj myši. Po splnení tohto cieľa plánujú porovnať vzorce genovej aktivácie u zdravých ľudí s tými, čo trpia na mozgové poruchy.
[wp_ad_camp_1]
Praklad: anna, Zdroj: (1)
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
óóó….., nádherný článok. Ďakujem redakcii, posunulo ma to ďalej – citujem:
“Toto nám otvára možnosti ako porozumieť čo odlišuje dva neuróny, ktoré sa nachádzajú v tej istej oblasti mozgu, vyzerajú rovnako a aj tak majú rôzne prejavy.“
Těmto níže uvedeným asi budou zkoumat mozek pro jejich odvážný nápad –
Iniciativní skupina lékařů, vědců a vojáků odeslala na ministerstva zdravotnictví a ochrany životního prostředí žádost o zahájení vyšetřování následků bombardování NATO z roku 1999. Setkání členů skupiny s ministry je naplánováno na 5. říjen, uvádí Radio-televize Srbsko (RTS).
https://cz.sputniknews.com/svet/201709306061891-Srbsko-vysetrovani-nasledky-bombardovani-NATO-rok-1999/