New types of human brain cells found in quest for understanding its development & dysfunctions

Pri hľadaní spôsobu ako ľudský mozog pracuje na molekulárnej úrovni, vedci použili nový spôsob kategorizácie mozgových buniek a objavili nové typy, čo môže intenzívne zvýšiť porozumenie funkčnosti mozgu a jeho vývoja a prečo sa to môže pokaziť.

[wp_ad_camp_1]

Tím vedcov zo Salk Inštitútu v Kalifornii začali svoju prácu testovaním buniek z predného kortexu myší a ľudí.

Predný kortex je oblasť mozgu, ktorá je zodpovedná za viacero z najdôležitejších vlatností individuality ako je osobnosť, rozhodovanie a komplexné myslenie.

Tím potom zkompiloval neuveriteľne podrobné informácie o tom čo v skutočnosti odlišuje jednu idividuálnu mozgovú bunku od druhej. Bunky sa môžu zdať štrukturálne identické, ale stále, ich chovanie je iné.

“„Myslíme si že je celkom výnimočné, že môžeme rozobrať mozog na individuálne bunky, osekvenovať ich metylómy a identifikovať mnoho nových typov buniek spolu s ich prvkami genovej regulácie a genetickými prepínačmi, čo práve týmto vlastnosťami sa bunky odlišujú jedna od druhej.“ popisuje jeden z autorov štúdie, profesor Joseph Ecker.

Tím sa snažil určiť koľko typov neurónov existuje. V oblasti neurovedy je toto jedna z veľkých nezodpovedaných otázok a experti vedia, že to môže viesť k dramaticky lepšiemu porozumeniu vývoja mozgu a jeho porúch.

“Toto nám otvára možnosti ako porozumieť čo odlišuje dva neuróny, ktoré sa nachádzajô v tej istej oblasti mozgu, vyzerajú rovnako a aj tak majú rôzne prejavy.“  hovorí Margarita Behrens, co-senior autor štúdie.

[wp_ad_camp_1]

“Toto je úplne nová štúdia technicky aj konceptuálne.“ vysvetľuje Hongkui Zeng z Univerzity of Seattle na tribúne v San DIegu.

„Tak ako je každý z nás jedinečný, tak každá bunka alebo neurón sa odlišuje od ostatných v mnohých charakteristikách. To znamená, že klasifikácia typov buniek je veľmi náročná úloha. Je treba vyprofilovať bunku z mnohých strán a spolu zkombinovať všetky informácie za účelom prideliť správnu identitu určitého typu bunky.“

Vedci objavili, že neuróny ľudského mozgu sú viac rozmanité tvoriac 21 podtypov oproti 16 podtypov u myší. Taktiež určili jedinečné ľudské podtypy neurónov, ktoré neboli definované nikdy predtým.

Tieto výsledky otvárajú dvere k hlbšiemu porozumeniu toho, čo odeluje mozog človeka od toho zvieracieho.popisujú vedci v štúdii.

 

Štúdia bola publikovaná ako článok v časopise Science. Vedci plánujú rozšíriť štúdiu a pozrieť sa tak na viacej častí ľudského mozgu.

Tím potvrdil, že ich najbližším cieľom je vytvorenie „zoznam položiek“ mozgu človeka a aj myši. Po splnení tohto cieľa plánujú porovnať vzorce genovej aktivácie u zdravých ľudí s tými, čo trpia na mozgové poruchy.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Praklad: anna, Zdroj: (1)

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.