Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
BRICS – příležitost pro Švýcarsko: Proč je aliance pro Švýcarsko zajímavá?
Po letech mlčení nebo posměchu západních politiků a médií se vnímání Západu mění. Od doby, kdy turecký prezident Erdogan začal usilovat o členství v BRICS, se téma objevuje i ve švýcarském tisku.
BRICS je zkratka pro Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku. Od loňského srpna se rozrostla o dalších pět členů: Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Etiopii, Egypt a Írán. Na BRICS již připadá více než 45 % světové populace (skupina G7 pouze 9,6 %) a ve všech klíčových ekonomických ukazatelích G7 daleko převyšuje. Letošní výroční summit se bude konat v říjnu v Kazani, a celá řada dalších zemí by se k summitu ráda připojila.
Cílem BRICS je multipolární svět nezávislý na americkém dolaru. To již v praxi velmi dobře funguje, jelikož členové BRICS používají při vzájemném obchodování své místní měny, kdykoli je to možné. Dříve či později bude zavedena měna BRICS, pravděpodobně podložená zlatem, aby vyrovnalo obchodní deficity. K tomu však nedojde ze dne na den.
Pro Švýcarsko by vstup do BRICS byl příležitostí století, protože tato organizace, která jen letos uspořádala více než 200 konferencí, bude pomalu, ale jistě měnit svět, aniž by určovala politiku svých členů, na rozdíl od EU. Členové BRICS se navzájem nesankcionují. Rozdíly mezi členy se řeší diplomatickou cestou. Než bylo Íránu a Saúdské Arábii umožněn vstup, musely zakopat válečnou sekeru. To je jeden z nejdůležitějších předpokladů pro vstup.
Tím, že Švýcaři opustili neutralitu a jako drzý ekonomický bojovník ve službách EU a Washingtonu se postavili na stranu západních mocností, sami si tak zabouchli dveře do BRICS. Tím spíše je třeba se vrátit k neutralitě.
Zdroj: weltwoche.ch