Za posledních 10 let v dramatických změnách globální politiky a ekonomiky se objevuje sdružení zemí BRICS, které bude pravděpodobně hrát klíčovou roli v novém světovém řádu.
Summit BRICS konající se v Brazílii končí. Tento konkrétní summit je významný nejen proto, že sdružení si připomíná své 10. výročí. Tentokrát je nejpozoruhodnějším aspektem umístění.

V čele Brazílie stojí Jair Bolsonaro, muž považovaný za pro-amerického a někdo, kdo vášnivě obdivuje a dokonce napodobuje Donalda Trumpa. Bolsonarovo velké vítězství v prezidentských volbách loni na podzim vedlo některé ke spekulacím, že by BRICS mohl ztratit první písmeno ze svého názvu (B = Brazílie).

[wp_ad_camp_2]

Kromě vzhlížení k USA, bývalý armádní důstojník během své kampaně učinil řadu nepřátelských poznámek ohledně Číny, zcela v duchu svého amerického „prototypu.“ Jednou z jeho stížností bylo, že Peking ekonomicky zotročoval Brazílii a Latinskou Ameriku obecně. Dalším jeho poznámka k Číně byla, že obchodování s ní je nerentabilní.

BRICS se objevil ve zcela jiné éře, takže otázky týkající se jeho životaschopnosti nyní nejsou neopodstatněné. Neexistují však žádné důvody k opuštění formátu. V dnešním světě již nelze předpokládat, že všichni hráči se musí rozhodnout s konečnou platností, připojit se k nějakému bloku a poslušně následovat tu či onu cestu. Tento druh myšlení patří do 20. století. I když na současné události nahlížíme jako na pokračování „studené války,“ jak mnozí říkají, její struktura a podstata jsou odlišné.

[wp_ad_camp_2]

Koncept BRICS byl vytvořen původně jako investiční marketingový tah banky Goldman Sachs, ale od té doby se proměnil v politickou entitu, bez ohledu na to, co původně autoři zamýšleli. BRICS byl označován různými jmény: anti-hegemonické sdružení, tj. anti-americká skupina, „prototypu multipolárního světa“ apod.

Přeložila tereza | Zdroj: RT

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.