Bristský ministr obrany uvedl, že nové radarové zařízení umístěné na Shetlandských ostrovech ve Skotsku by mohlo pomoci vypořádat se s tím, co označil za „reálnou a závažnou“ hrozbu, jakou podle něj Rusko představuje. 

Gavin Williamson sdělil, že radar za 10 milionů liber, který je v současnosti stavěn v Saxa Vord na ostrově Unst, bude schopen sledovat neidentifikovatelná vojenská či civilní letadla.

[wp_ad_camp_2]

„Vždy budeme chránit náš vzdušný prostor před ruskou agresí….Pole působnosti Ruska není limitováno západními hranicemi Evropy… hrozba, kterou Rusko představuje pro Británii, je zcela reálná a závažná,“ uvedl v pátek Williamson a dodal, že radar je pro obranný systém Velké Británie klíčovým.

Williamson, který je od listopadu ve funkci britského ministra obrany, tlačí na ministra financí kvůli větší peněžní podpoře.

V rozhovoru, který ve čtvrtek publikoval The Daily Telegraph, Williamson obvinil Rusko ze špionáže britské infrastruktury, která měla být součástí možného plánu vyvolat v zemi „naprostý chaos“. Také sdělil, že narušením infrastruktury UK by Rusko mohlo mít na svědomí „tisíce a tisíce lidských životů“.

[wp_ad_camp_2]

Mluvčí ruského ministerstva obrany, Igor Konašenkov, se k těmto obviněním vyjádřil ve svém pátečním písemném prohlášení, kde tato obvinění odmítá a tvrdí, že pan Williamson „ztratil rozum“.

Pokud jsou tato obvinění Williamsonovými pokusy upoutat na sebe pozornost, nebude prvním ministrem obrany, který se pokusí nasbírat politické body hrou na „ruskou hrozbu“,“ uvedl Konašenkov.

 Williamson svá prohlášení o ruské hrozbě učinil poté, co hlava britské armády, generál Nick Carter, řekl, že země musí „udržet krok“ s rostoucí vojenskou silou Ruska nebo jeho akceschopnost „masivně omezit.“

Carter v pondělí varoval, že Británie za vojenskými schopnostmi Ruska zaostává, a že schopnost reagovat na potencionální hrozbu by mohla být nedostačující, „pokud Rusko ihned nedoženeme“.

Nový radar, podle ministra obrany, zlepší porozumění NATO vzdušnému prostoru, který se rozkládá na sever od Británie a dále přes Norské moře. Zařízení bude dálkově obsluhováno personálem společnosti Royal Air Force a dodavatelé se budou účastnit pouze údržby.

[wp_ad_camp_2]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.