Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu
  Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu

  Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu

 • Obchodnice s lidmi se odvolala proti rozsudku smrti
  Obchodnice s lidmi se odvolala proti rozsudku smrti

  Obchodnice s lidmi se odvolala proti rozsudku smrti

 • Všechny země NATO souhlasí, že přijetí Ukrajiny do Aliance je prozatím nemožné
  Všechny země NATO souhlasí, že přijetí Ukrajiny do Aliance je prozatím nemožné

  Všechny země NATO souhlasí, že přijetí Ukrajiny do Aliance je prozatím nemožné

 • Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká
  Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká

  Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká

Související zprávy

 • Vtip, co není vtipem. Prosíme všechny očkované….
  Vtip, co není vtipem. Prosíme všechny očkované….

  Vtip, co není vtipem. Prosíme všechny očkované….

 • Zprávy od meldy 17.Q5.2Q21
  Zprávy od meldy 17.Q5.2Q21

  Zprávy od meldy 17.Q5.2Q21

 • Vtip, co není vtipem
  Vtip, co není vtipem

  Vtip, co není vtipem

 • Čo by ste mali vedieť o politike, alebo raz nám bude dobre…
  Čo by ste mali vedieť o politike, alebo raz nám bude dobre…

  Čo by ste mali vedieť o politike, alebo raz nám bude dobre…

Britská novinářka: Bez Ruska by se mohla Sýrie změnit v Jugoslávii

Ruské středisko pro usmíření znepřátelených stran dopravilo humanitární pomoc do syrské provincie Kunejtra

30. září uplynuly dva roky od začátku operace ruských Vzdušně-kosmických sil (VKS) v Sýrii. V interview pro Sputnik britská investigativní novinářka Vanessa Beeleyová, která se specializuje pro Sýrii, zhodnotila přechodné výsledky kampaně.

[wp_ad_camp_1]

Sputnik: Jak byste charakterizovala úlohu Ruska v boji proti ISIL v Sýrii a v urovnání syrské krize?

Beeleyová: Rok předtím, než zahájilo Rusko svou vojenskou kampaň na žádost syrské vlády, sváděly USA ve složení koalice předstíraný boj proti teroristům ISIL. Za tuto dobu jsme uviděli, jak ISIL upevnil své pozice. Teroristé dobývali obrovská území. Přitom to byla území se životně důležitými objekty infrastruktury: systémy zásobování vodou, elektrárnami a ropnými vrty. Jakmile zasáhlo do konfliktu Rusko v září 2015, se situace prudce změnila. Podíváme-li se na výsledky operací amerických a ruských vojsk, ten rozdíl je obrovský — USA dovolily ISIL, aby se posílil, a Rusko ho přimělo k ústupu. Za podpory Moskvy dosáhla syrská armáda obrovských úspěchů. Co se týče diplomatické stránky, byli jsme svědky kardinální změny geopolitického paradigmatu, lidé pochopili, že koalice proti ISIL vedená USA se nemůže pokládat za poctivého zprostředkovatele v urovnání mezinárodních záležitostí, a pozice Moskvy v syrské krizi zůstala neměnná, a Kreml dodržuje mezinárodní zákony.

[wp_ad_camp_1]

Určitě bych vytyčila osvobození Aleppa. Stalo se to zlomovým okamžikem v boji proti ISIL a jiným teroristickým skupinám, a také odhalilo západní propagandu, zkreslení fakt a to, jak západní média dezorientují veřejnost v tom, co se týče jednání syrské vlády a jejích spojenců. Nedávno osvobodila vládní vojska za podpory Ruska město Dajr az-Zaur a zasadila fakticky zdrcující ránu teroristickým skupinám v Sýrii. Odhodila ISIL k východnímu břehu Eufratu. Myslím si, že z hlediska vojenského mělo osvobození těchto dvou měst obrovský vliv na celý průběh války v Sýrii.

Jakých úspěchů se podařilo Moskvě dosáhnout na diplomatické úrovni?

Jedním z hlavních cílů, jehož se podařilo Moskvě dosáhnout, bylo zřízení pásem deeskalace, což poskytlo pokojnému obyvatelstvu možnost oddechu, zejména obyvatelům měst, která se nacházejí pod kontrolou teroristů, a také umožnilo uplatnění dohody o příměří. Kromě toho umožnilo zřízení pásem deeskalace vyznačit demarkační čáru mezi skupinami, které opravdu chtějí docílit urovnání syrského konfliktu, a teroristickými skupinami, které chtějí svrhnout zákonnou syrskou vládu. A navíc názor západní veřejnosti a také vedení západních zemí se značně změnil — teď už si myslí, že Bašár Asad nemusí rezignovat. Maří to pokusy členských zemí NATO a zemí Perského zálivu zesílit eskalaci v Sýrii.

[wp_ad_camp_1]

Chtěla bych ještě podotknout, že bez ruských médií by se situace v Sýrii vyvíjela podle scénáře války v Jugoslávii, a v důsledku toho bychom měli další Kosovo. Diplomatické procesy prováděné MZV RF a také čestnost a objektivita ruských médií změnily názor západní veřejnosti na syrskou krizi a umožnily ji, aby se podívala na tento problém z jiného hlediska a uviděla, že válka v Sýrii je nezákonným vpádem do této země.

 

Zdroj: 1

[wp_ad_camp_1]

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál