Nikolay Kovalev, bývalý ředitel ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), řekl kanálu Ria Novosti, že jsou to především Spojené království a jeho spojenci USA, kteří těží z otravy Skripala. Bývalý vojenský zpravodajský důstojník byl odhalen jako britský špión již v roce 2000.

„Vypadá to, že britské tajné služby nesou spoluvinu,“ pokračoval Kovalev. „(Dezertéři) jsou plně pod dohledem. Tajné služby je monitorují. Ony vědí o jejich místě pobytu a jejich plánech. A pak dochází po sobě k těmto podivným událostem.“

Kovalev, který vedl FSB od roku 1996 do roku 1998, uvedl, že se domnívá, že řada pokusů o atentát zaměřených na dezertéry ve Velké Británii jej přimělo se domnívat, že britský obětní beránek z toho nebo jiného zrádce byl maximálně využit, aby se mohlo říct, že to udělali Rusové.

Skripal (66) a jeho 33letá dcera Julia byli minulý týden nalezeni v bezvědomí na lavičce u obchodního centra v Salisbury. Londýn okamžitě svalil vinu na Moskvu.

Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí uvedla, že otrávení bývalého agenta bylo buď „přímým činem Ruska proti Británii,“ nebo že ruská vláda dovolila, aby se údajný nervový plyn „Novichok“ dostal do špatných rukou.

 

 

„Vláda dospěla k závěru, že je velmi pravděpodobné, že je odpovědné Rusko,“ uvedla.

Kovalev její obvinění odmítl a uvedl, že nervové plyny mohly být uskladněny v jakékoli post-sovětské zemi, včetně Ukrajiny.

„Vzhledem k tomu, že (takové látky) byly uloženy v bývalých republikách Sovětského svazu – promiňte, ale nelze vyloučit ani zapojení Ukrajiny,“ uvedl.

S jeho vyhodnocením souhlasí i další bývalý bezpečnostní úředník, který naznačil, že nervový plyn, údajně použitý při pokusu o vraždu Skripala, byl vyroben ve Velké Británii. Generál Vladimír Michajlov, bývalý vysoce postavený důstojník FSB, řekl kanálu Ria Novosti, že pokud Vil Mirzayanov, ruský expert na chemické zbraně, který zběhl na Západ na začátku devadesátých let, odhalil toto složení, britská zpravodajská agentura MI6 „mohla plyn syntetizovat a použít ho pro politické účely.“

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.