O Číně v souvislosti s hodnocením svých občanů na základě „občanského kreditu“ jsme již psali v souvislosti se tzv. Sesame Credit, virtuálním hodnotícím zařízením, které přidává kredity podle toho, jak dobrý je kdo občan, neboli s kým se stýká, co nakupuje či co sdílí.
[wp_ad_camp_2]
Novou vlnu této iniciativy čínská vláda oznámila na podzim minulého roku, kdy také prozradila, že se jedná o spojení zmíněného Sesame Credit s dalšími institucemi, firmami a tak dále, například s celkem „rozumnými“ prostředníky informací, jako jsou pojišťovny, banky a policie (kriminální činnost kredit hořce poznamená). O mnoho větší problém však představuje fakt, že se na tomto občanském kreditu podílí i agentury sbírající osobní data, obchody, aerolinky a dráhy, a kromě kriminální činnosti člověka pak soudí i to, co si kupuje, co si čte, sleduje, jaké sdílí příspěvky, jakými se zabývá koníčky a další faktory. Zkrátka nástroj, jak vyhledávat nepohodlné občany a penalizovat je, zatímco poslušné občanstvo dostane cukr.
Cirkus se rozjede prvního května tohoto roku, kdy se kromě kriminálních činností začnou hodnotit i zmíněné aspekty osobnosti jako preference a návyky. Špatní občané pak ztratí přístup do lepších škol či možnosti létat s aerolinkami. „Ukováme tak sociální prostředí, v němž se bude glorifikovat důvěra,“ hovoří oficiální vyjádření. „Posílí to upřímnost v záležitostech vlády, komerce, společnosti a posune na další úroveň důvěryhodnost justice.“
Orwellovské hodnocení se pohybuje mezi 350 až 950 body, přičemž zásadní faktory jsou osobní historie, schopnost plnit uzavřené smlouvy, osobní charakteristiky, chování, preference a také osobní vztahy. Pokud se člověk stýká s někým, kdo se těší malému počtu bodů (asi si přečetl moc svobodomyslnou knížku), sníží se body i jemu, takže se tím dále utužuje, dle čínských slov, „glorifikace důvěry“, anebo jinými slovy, utlačování lidí, kteří se vykloní ze stáda, a vychovávání servilních občanů.
[wp_ad_camp_2]
I kdyby nedošlo k přímému trestu, člověk s nevhodným vkusem a názory se automaticky ocitne na hraně společnosti, neboť se mu většina bude vyhýbat, aby sama nebyla postižena ztrátou bodu a důvěryhodnosti v očích vlády. Netřeba dodat, že podle vrchního soudu bylo přes 6 milionů lidí penalizováno na základě rané fáze tohoto systému…
Zdroj: 1
doporučuju serial black mirror je tam o tomto a mnoha dalších věcech jak se zneužívají a dají zneužívat technologie
To je doslova „kontra“ společenské nastavení,aby se lidi sežrali navzájem.Na druhou stranu je pravda,že čínani jsou poměrně dost zpracovaní a možná to tam zkouší jako v laborartoři jak to ve výsledku dopadne…Kdyby ten článek vyšel zítra na 1.apríla tak bych přemýšlel jestli to není fór ☻
Me prijde jako 1.april uz temer jakekoli zpravy ze sveta
Dydlatat dydlavat dydlační dydloforie dydlaté dydlavé dydelnatosti dydlů dydla dydlačního dydlostvora dydlatě dydlavě dydlačne dýdlí dydlotropií dydlích dytlatavostí dydladací dydlací dydlace :-D
K věci, to je institucionální rasizmus pandořiny skříňky nebývalých hrůz sociopatií jak od klauna belzebuba. Nebudou radši nosit hydžábr i těch 63. pohlaví dle bruselu? :-)
Orwel je jeste lidumil, realita bude horsi. Jinak uz se tesim na minusove body. To me pak asi rovnou odstreli abych jim nekazil prumer…