Asi rok jsem se snažila býti střídavě vegetarián a vegan. Samozřejmě z etických a morálních důvodů, jak jinak. Koupila jsem si extra drahý raw protein a snažila se jíst pestrou a vyváženou stravu. Když jsem po roce měla asi 7 kg navrch a trpěla celodenní únavou, začala jsem o vyváženosti své stravy pochybovat. Chybělo v ní maso. Vím, že spoustu lidí by mi určitě oponovalo, že jsem něco dělala špatně a že tohleto a támhleto. Ale pravda je, že mému tělu zkrátka chyběly bílkoviny a tuky z živočišné potravy. Sama jsem to cítila. Téměř rok jsem po mase ani nevzdychla, neměla na něj chuť, ale najednou jako bych překročila jakýsi práh únosnosti a tělo si o něj začalo samo říkat.

Začala jsem mít chuť na šunku a vajíčka. A za pár týdnů už jsem zas baštila steaky. Váha se mi do půl roku sama upravila, nabrala jsem svalovou hmotu a lépe se mi ve vlastním těle žilo. Zmizela únava a zvládala jsem vyjít schody bez náběhu na infarkt. Evidentně má maso v lidské stravě důležité místo. Obdivuji ty, kteří se bez něj obejdou a všude píší, jak se cítí skvěle a fit. Možná je to typem organizmu, ale já bych do toho znovu určitě nešla. Pokud jste stejný typ, jako já, tak rozhodně nedoporučuji odepírat si maso na úkor svého zdraví a přijmout fakt, že buď nebudu jíst zvířátka a budu nemocný/á a nebo se s tím smířím, protože tělo to potřebuje a poslouchat jeho rady se obvykle vyplácí. 

Naslouchejte potřebám svého těla, lepší rada pro udržení dobrého zdraví a vyhnutí se extrémům neexistuje.

raja


[wp_ad_camp_2]

 

Vědci z Gronigenské univerzity v Nizozemsku zjistili, že příjem velkého množství bílkovin snižuje riziko srdečního selhání a předčasné smrti. Píše o tom The Times.

Výzkumu se zúčastnilo 2281 lidí z 11 evropských zemí, jejichž průměrný věk byl 68 let. Úroveň spotřeby bílkovin se zjišťovala pomocí analýzy moči. Odborníci sledovali zdravotní stav pacientů v průběhu téměř dvou let.

Po 21 měsících zemřela téměř jedna třetina (31 %) těch, kteří přijímali potravu s nepatrným množstvím bílkovin. U pacientů, kteří přijímali denně přes 70 gramů bílkovin, se snížilo riziko smrti na 18 %. S ohledem na takové faktory, jako jsou věk a fungování ledvin, se zvyšovalo riziko smrti při spotřebě malého množství bílkovin na 46 %.Asi deset procent lidí ve věku přes 70 let trpí poruchami krevního oběhu, protože při stárnutí využívá organismus bílkoviny pro regeneraci srdečního svalu méně efektivně. Je známo, že potrava s vysokým obsahem bílkovin napomáhá akumulaci svalové hmoty a srdce déle zůstává zdravé.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.