Nejméně devět lidí na jihu Indie zemřelo na infekci vyvolávanou smrtelně nebezpečným virem nipah, který vyvolává zápal mozku a choroby dýchacích cest. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila tuto infekci mezi ty, které mohou způsobit pandemii. Oznámil to portál Science Alert.

Virus nipah je poměrně nedávno zjištěný infekční agent. Objevili ho v roce 1999 během propuknutí nemoci v Malajsii. Infekce se vyskytuje v Austrálii, Bangladéši, Indii, Číně, Thajsku a v Africe. Z ptáků a létající zvěře může virus přecházet na jiné živočichy, mj. na prasata a lidi. Virus se také může předávat z člověka na člověku slinou. V současné době neexistují žádné léky ani vakcíny proti této chorobě, umírá na ni 40 až 75 procent nakažených osob.

K dalšímu propuknutí nemoci došlo ve městě Kóžikkótu v indickém státě Kérala. Analýzy potvrdily, že tři z devíti zemřelých měli v organismu virus nipah. Kromě toho bylo s podezřením na infekci hospitalizováno dalších 25 lidí.

[wp_ad_camp_2]

Nemoc může probíhat bez symptomů, častěji se ale vyvíjí encefalitida. Pacienti si stěžují na svalovou ochablost, bolesti v krku a zvýšenou teplotu, pak se objevují příznaky napadení centrální nervové soustavy, které skončí kómatem. V některých případech jsou napadeny plíce a může dojít k respiračnímu selhání. Dokonce, jestli člověk přežil primární infekci, může se virus opětovně aktivizovat za několik měsíců nebo i let. U osob, které se z této choroby uzdravily, jsou zaznamenávány stálé neurologické symptomy, včetně poruchy osobnosti.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.