Nejméně devět lidí na jihu Indie zemřelo na infekci vyvolávanou smrtelně nebezpečným virem nipah, který vyvolává zápal mozku a choroby dýchacích cest. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila tuto infekci mezi ty, které mohou způsobit pandemii. Oznámil to portál Science Alert.
Virus nipah je poměrně nedávno zjištěný infekční agent. Objevili ho v roce 1999 během propuknutí nemoci v Malajsii. Infekce se vyskytuje v Austrálii, Bangladéši, Indii, Číně, Thajsku a v Africe. Z ptáků a létající zvěře může virus přecházet na jiné živočichy, mj. na prasata a lidi. Virus se také může předávat z člověka na člověku slinou. V současné době neexistují žádné léky ani vakcíny proti této chorobě, umírá na ni 40 až 75 procent nakažených osob.
K dalšímu propuknutí nemoci došlo ve městě Kóžikkótu v indickém státě Kérala. Analýzy potvrdily, že tři z devíti zemřelých měli v organismu virus nipah. Kromě toho bylo s podezřením na infekci hospitalizováno dalších 25 lidí.
[wp_ad_camp_2]
Nemoc může probíhat bez symptomů, častěji se ale vyvíjí encefalitida. Pacienti si stěžují na svalovou ochablost, bolesti v krku a zvýšenou teplotu, pak se objevují příznaky napadení centrální nervové soustavy, které skončí kómatem. V některých případech jsou napadeny plíce a může dojít k respiračnímu selhání. Dokonce, jestli člověk přežil primární infekci, může se virus opětovně aktivizovat za několik měsíců nebo i let. U osob, které se z této choroby uzdravily, jsou zaznamenávány stálé neurologické symptomy, včetně poruchy osobnosti.
Zdroj: 1
Ředitel tropického institutu Vysoké školy zdravotnictví a sociální práce svaté Alžběty a vedoucí odborník na tropické nemoci Vladimír Krmčéry věří, že k boji proti smrtící nemoci nejsou potřeba lékaři, ale armáda.
V Demokratické republice Kongo vzplála epidemie eboly. Mluví se už o více než 20 obětí tohoto nebezpečného viru. Světová zdravotnická organizace považuje riziko rozšíření nemoci v Kongu za velmi vysoké. Dennik.sk zveřejnil rozhovor s odborníkem, ve kterém Krmčéry přivádí svůj názor na boj proti tomuto viru. Uvádí Dennik.sk.
V minulosti se odborník setkal s touto nemocí v Africe. V rozhovoru uvedl, jak to bylo v boji proti viru.
„Ebolu jsem na vlastní oči viděl jednou v životě. Bylo to v roce 2004 v Jihosúdánské republice na hranicích s Dárfúrem. Je to strašná nemoc. Člověk krvácí ze všech sliznic a dutin a vy mu nemáte jak pomoci,“ vypráví o své osobní zkušenosti s ebolou Krčméry.
Pak specialista pokračuje: „Doktory jsme z dané oblasti okamžitě evakuovali, vesnici obehnali ostnatým drátem a pacienti šli okamžitě do karantény. Chcete-li zastavit ebolu, lékaři jsou zbyteční, protože lék na onemocnění zatím nemáme. To, co potřebujete, jsou policisté nebo vojáci. Lékaři jsou pouze v těch nejtěžších případech.
https://cz.sputniknews.com/slovensko/201805237400964-lekar-ebola-armada/
———
Do Guineje odeslali první sadu ruské preventivní vakcíny proti Ebole.
V 2014 kvůli propuknutí Eboly v Guineji zahynulo skoro 2500 lidí.
https://cz.sputniknews.com/video/201707145627355-rusko-vakcina-ebola/
——-
Takže jedinná vakcína proti ebole bude v rusku a tato varianta vakciny bude asi nežádoucí…..
No a uz na nas neco vymysleli……..