Tak sa nám Čaputová krásne predviedla. Jej kroky jeden za druhým sú úplne jasnou správou. Vie sa iba pekne usmievať a hovoriť prázdne slová o spravodlivosti a o všetko možnom najkrajšom najúžasnejšom. Prázdné slová sa dobre hrnú z úst a televízne múmie jej to žerú aj s navyjákom. Ale aby skutočne prispela riešením problémov na Slovensku? Takýto ritný alpinizmus do útrob NATO ešte málo kto predviedol. Ďalej nás čaká rovnaké predstavenie v Európskej komisii. Gratulujeme, horšie to už mohlo začať len vynechaním prvej zahraničnej návštevy v ČR.

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nepovažuje návštěvy institucí Evropské unie a NATO v Bruselu za zahraniční cesty. To prohlásila po setkání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem a dodala, že Slovensko bude vydávat 2 % HDP na obranu již v roce 2022.

„Skutečnost, že jste tu deset dní po vaší inauguraci, je silným signálem vaší osobní oddanosti této alianci, partnerům a spojencům,“ prohlásil Stoltenberg na adresu Čaputové.

[wp_ad_camp_2]

Slovenská prezidentka během projevu označila NATO za pilíř obrany země. Zuzana Čaputová hovořila s Jensem Stoltenbergem i o posilování evropské části Severoatlantické aliance.

Generální tajemník NATO ocenil Slovensko jako partnera, který se nejvíce snaží plnit své závazky ohledně výdajů na obranu. Čaputová na toto téma prohlásila, že je potřeba, aby armáda byla transparentně financována a vznikala tak důvěra vůči Severoatlantické alianci. Slovenská prezidentka dodala, že její země s největší pravděpodobností dokáže dosáhnout vydávání 2 % HDP na obranu v roce 2022, což je o dva roky dříve, než se dříve říkalo.

„Hovořili jsme i o vztahu s Ruskem a Ukrajinou. Mrzí mě, že ten současný vztah je takový zmrazený z hlediska dialogu. Považuji za důležité a nevyhnutelné, abychom o dialog a spolupráci usilovali. Samozřejmě při vyžadování plného respektu k hodnotám jako právní stát a dodržování mezinárodního práva. A samozřejmě, rozumím i obavám v Pobaltí,“ uvedla Zuzana Čaputová.

[wp_ad_camp_2]

Slovenská prezidentka hovořila i o přání, aby se zástupcem generálního tajemníka NATO stal současný slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák.

Zuzana Čaputová se během této zahraniční cesty setkala s belgickým králem Filipem, dále má v plánu setkání s předsedou Evropské komise Junckerem a slovenskými diplomaty při NATO a EU, včetně setkání s Marošem Šefčovičem, nad nímž zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb.

Jedná se o druhou zahraniční cestu úřadující prezidentky Slovenska. Její první zahraniční cesta vedla do České republiky, kde se setkala i s českým prezidentem Milošem Zemanem a zástupci obou komor českého parlamentu.

Zuzana Čaputová jako první prezidentka Slovenska před několika dny vystřídala na postu dnes již bývalého prezidenta Andreje Kisku, který odmítl usilovat o znovuzvolení na prezidentský post. Během svého vystoupení při inauguraci prohlásila, že Slovensku „přišla sloužit, nikoli vládnout“.

Zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.