Světová zdravotnická organizace (WHO) a Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyšetřují hlášené případy těžkého zánětu jater u dětí v Alabamě (USA) a ve Velké Británii.

Alabamské ministerstvo zdravotnictví nyní oznámilo, že od listopadu 2021 vyšetřuje „nárůst výskytu hepatitidy u malých dětí“.

„Tyto děti se dostavily k ošetřovatelům v různých oblastech Alabamy s příznaky zažívacího onemocnění a různým stupněm poškození jater včetně jaterního selhání,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. „Pozdější analýzy odhalily možnou souvislost této hepatitidy s adenovirem 41.“

Adenovirus 41 je obvykle spojován se střevními záněty.

Ministerstvo uvedlo, že k 15. dubnu bylo na adenovirus pozitivních devět dětí mladších 10 let. Dvě z nich potřebovaly transplantaci jater. Děti neměly žádné nápadné základní zdravotní potíže, které by je ohrožovaly onemocněním jater.

CDC vytváří národní skupinu, která bude hledat „klinicky podobné případy s poškozením jater neznámé etiologie nebo spojené s adenovirovou infekcí“ v dalších státech USA, a diskutuje o podobných případech hepatitidy s dalšími mezinárodními zdravotnickými orgány, uvedlo ministerstvo.

WHO 15. dubna vedle toho sdělila, že jí bylo 5. dubna oznámeno 10 případů těžké akutní hepatitidy u dětí mladších deseti let ve středním Skotsku.

O tři dny později byl počet těchto případů u dětí ve Spojeném království na 74. Britská agentura pro zdravotní bezpečnost oznámila, že z potvrzených případů je 49 v Anglii, 13 ve Skotsku a zbytek ve Walesu a Severním Irsku. WHO uvedla, že některé z případů byly převezeny na specializovaná dětská jaterní oddělení a šest dětí podstoupilo transplantaci jater.

Příčina je v současné době neznámá. WHO uvedla, že po laboratorních testech byly vyloučeny viry hepatitidy A, B, C, E a D. Agentura OSN uvedla, že probíhá další vyšetřování, a dodala, že očekává, že v následujících dnech budou hlášeny další případy.

Více na NTD News

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.