Celé seskupení Východoevropských národů – včetně celé Visegrádské skupiny plus řada dalších – které jsou členskými státy Evropské unie, sepsalo do Bruselu společný vzdorovitý dopis s prohlášením, že odmítají jakékoliv návrhy tohoto bloku, které by od členských států požadovaly přijímat kvóty na migranty. Místo toho jako řešení migrační krize navrhují posílení hranic EU.

K Visegrádské skupině zemí – České republice, Maďarsku, Polsku a Slovensku  – se přidalo Estonsko, Lotyšsko a Slovinsko, aby podepsaly společný dopis, uvádí SCEPTR. Dopis, který podepsali ministři vnitra uvedených zemí, mluví o „potřebě vybudovat soudržný a odolný systém managementu migrantů pro případ krize, který by byl založen na rovnováze mezi solidaritou a odpovědností,“ podle prohlášení na Visegrad24, tj. na kanálu Visegrádské skupiny na sociálních médiích.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Ministři vnitra V4, Lotyšska, Estonska a Slovinska vydali společné prohlášení pro EU zdůrazňující potřebu vybudovat soudržný a odolný systém managementu migrace pro případ krize založený na vyváženosti mezi solidaritou a odpovědností.

— Visegrad 24 🇨🇿🇭🇺🇵🇱🇸🇰 (@visegrad24) June 5, 2020

Dopis přichází spolu s tím, jako se od EU očekává, že v nadcházejících týdnech oznámí novou verzi Evropského migračního paktu. Předpokládá se, že migrační politiky se upraví v reakci na probíhající migrační krizi, která začala roku 2015.

Členské státy ve Středomoří tlačí na kvóty, jelikož podle existující legislativy EU se od zemí bloku, kam přišli migranti první, očekává, že se o ně postarají. To uvaluje nadměrné břemeno, co se týče peněz a zdrojů, na země jižní Evropy. Ty tvrdí, že je třeba, aby se povinnost hostit migranty automaticky sdílela mezi všemi členskými státy podle jejich kapacity.

Signatáři tohoto dopisu místo toho vznáší proti-návrh, že EU by v první řadě měla spíše posílit své vnější hranice, aby se tak migrantům zabránilo ve vstupu do bloku. Rovněž tvrdí, že migranti, kteří do EU vstoupí ilegálně, by se měli prostě deportovat, místo by je hostili.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Ač Visegrádská skupina zemí (V4) vzdoruje návrhům na kvóty už roky – s prohlášením, že aby tomu zabránily, tak jsou připraveny ignorovat rozsudek Evropského soudního dvora – tak toto je poprvé, kdy se ve svém odporu spojily s dalšími členskými státy. Také je to poprvé, kdy se Slovensko v odporu proti takovým návrhům ke zbytku V4 přidalo.

Letos Evropský soudní dvůr vydal výnos, že země V4 odmítnutím kvót porušily zákon, jak už o tom Voice of Europe referoval.

Zástupci signatářských vlád vyjádřili svůj odpor ke kvótám jasně. Slovinský ministr vnitra Aleš Hojs o „mechanismu automatické distribuce“ řekl, že je „nepřijatelný.“ Dodal, že přijímání by pouze migranty povzbudilo, aby do Evropy přicházeli více.

Podobně polský ministr vnitra řekl: „Nekontrolované pohyby migrantů jsou skutečnou hrozbou soudržnosti Evropy, proto je nezbytné proti ilegální migraci zahájit rozhodné akce.“

Také rakouská vláda vyjádřila odpor k systému kvót, ale tento dopis nepodepsala.

Zdroj: VoE | Překlad: reformy.cz

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.