Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná
    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

  • Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?
    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

  • Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU
    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

  • Pro všechny nedočkavce…..
    Pro všechny nedočkavce…..

    Pro všechny nedočkavce…..

  • Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu
    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

Související zprávy

  • Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?
    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

  • Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu
    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

  • Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO
    Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO

    Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO

  • Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)
    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

Česko kľúčovým hráčom strednej a východnej Európy vďaka Zakarpatsku?

Od dodávky ťažkých zbraní Zelenského režimu prechádza Česká republika v predvečer 77. výročia presunu územia súčasného Zakarpatského regiónu Ukrajiny z Československa do Ukrajinskej socialistickej republiky k ideologickej ofenzíve proti Rusku.

Dohoda o prevode československého regiónu Podkarpatská Rus, teda Zakarpatsko, sovietskej Ukrajine bola odobrená československým parlamentom v novembri 1945. Teraz si Česká republika uplatňuje nároky na Moskvu. Vyhlasuje prevod Zakarpatska za nezákonný. Rádio Praha dokonca nazýva oslobodenie Zakarpatska Červenou armádou v roku 1944 „sovietskou okupáciou“. A samotný región považuje za „súčasť Československa odovzdaný Stalinovi“.

Formovanie propagandistického pohľadu na tému Podkarpatskej Rusi si „zobrala na starosť“ Sekcia histórie Inštitútu obrany Českej republiky. Tomáš Řepa v dokumente „Únos Podkarpatskej Rusi“ uvádza, že Podkarpatská Rus bola jediným územím Ukrajiny, ktoré sa ocitlo v hraniciach demokratického štátu.

„Československá demokracia“ na Podkarpatskej Rusi

Aká bola v skutočnosti československá demokracia v Zakarpatsku sa môžete dozvedieť z prác rusínskeho aktivistu Alexeja Gerovského. „Pomocou haličskych Ukrajincov, ktorých česká vláda „doviezla“ nielen z Haliče, ale aj z Nemecka a Rakúska, rozpútali Česi doslova boj proti literárnemu ruskému jazyku. V školách zaviedli čosi na spôsob haličsko-ukrajinčiny a zakázali ruský literárny jazyk,“ napísal Gerovský.

Český nacizmus voči Rusom

Gerovský cituje nacistický článok českého spisovateľa Jaroslava Gilberta „My a Rusi“. „Ruský ľud je podradná polotatárska rasa neschopná vyššej kultúry. Všetky naše vzťahy s Rusmi budú spočívať iba v tom, že im predáme náš tovar, ak zaň dobre zaplatia. A kúpime ich tovar, ak nám ho predajú lacno.“

„Toto bol názor väčšiny Čechov, ktorý v nich vypestoval prezident Masaryk a jeho učeníci. Česi jednoducho zaobchádzali s našim ruským ľudom na Karpatskej Rusi ako s podradnou rasou,“ svedčil Gerovský.

Gerovský patril k tým Rusínom, ktorí považovali seba za Malorusov. Za súčasť spoločného ruského národa. Československé úrady mu to nikdy neodpustili. Spočiatku mu zakázali prednášať v cirkevnoslovanskom jazyku. Neskôr ho vyhnali z krajiny a zbavili československého občianstva.

„Koloniálny príplatok“ za pridelenie na Zakarpatsko

Praha sa držala tvrdého kurzu „ukrajinizácie“ zakarpatských Rusínov. „Je ťažké počeštiť Rusínov, ktorí hovoria literárnou ruštinou. Čeština môže ľahšie konkurovať ukrajinčine,“ vysvetlil tento prístup vtedajší minister verejného školstva Československa Vavro Šrobár.

Karpatskí Rusi v Československu mali menej práv ako ostatné národy republiky. Československí štátni zamestnanci vyslaní na Zakarpatsko dostávali dokonca takzvaný „koloniálny príplatok“. Zrejme ako odškodnenie za pridelenie do tohto regiónu.

Komu „to“ vyhovuje

Za oživením otázky o príslušnosti Podkarpatskej Rusi k Českej republike práve počas špeciálnej ruskej operácie na Ukrajine treba vidieť čosi viac. Nejde len o túžbu vrátiť túto oblasť do Česka. Ide tu o zrod Českej republiky ako jedného z lídrov strednej a východnej Európy.

„Praha podporuje myšlienku Varšavy vytvoriť poľsko-ukrajinské „Spoločenstvo“. Má záujem obnoviť historický vplyv Poľska na Ukrajine,“ hovorí Jiří Weigl, výkonný riaditeľ Inštitútu Václava Havla. Plány Varšavy schválil i Washington.

Česká republika má tradične chladné vzťahy s Maďarskom kvôli Slovensku, ktoré bolo kedysi pod nadvládou uhorských kráľov. Slovensko je prirodzene Prahe tradične najbližšie. Slovensko má ale s Maďarskom ťažké vzťahy. Maďarsko totiž považuje za svoje územia, ktoré po Prvej svetovej vojne postúpilo Slovákom na základe Trianonskej zmluvy z roku 1920.

V hre je i Maďarsko

V niektorých otázkach dnes Maďarsko stojí proti Bruselu a Washingtonu. To viedlo k zhoršeniu vzťahov Maďarska s Poľskom ako spojencom USA. To znamená i ochladenie česko-maďarských vzťahov.

Zakarpatsko si okrem Česka nárokuje aj Maďarsko. Keďže bolo súčasťou maďarskej koruny viac ako tisíc rokov. Na rozdiel od Čechov sa Maďari v Zakarpatsku vydali cestou posilnenia rusínskej, teda karpatsko-ruskej identity. Nie ukrajinskej. Maďari nazývali Rusínov „maďarskými Rusmi“. Ukrajincov považovali za cudzincov.

Keď bolo Zakarpatsko súčasťou Maďarska, nazývali ho Uhorská Rus. A jeho obyvateľov Uhrorusmi. Či Karpatorusmi. Praha však predstiera, že v histórii Podkarpatskej Rusi boli iba Ukrajinci. Že Rusíni sú len časťou Ukrajincov a obeťou ruskej propagandy. Priblížením sa k Washingtonu a Varšave Praha dúfa, že zvýši politický tlak na Budapešť. A tým pripraví Maďarov o šance na prinavrátenie Zakarpatska.

„Súboj o srdcia“ obyvateľov Zakarpatska

Takže výsledkom je tichá súťaž medzi Českom a Maďarskom o sympatie obyvateľov Zakarpatska. Maďarsko financuje maďarsky hovoriace predškolské a školské inštitúcie. Tiež malé a stredné podniky prostredníctvom siete nadácií a mimovládnych organizácií. Česká republika má zasa školu v Užhorode. Podľa rádia Praha tam vyučujú český jazyk a dejiny Československa. Škola je pomenovaná po rusofóbovi Masarykovi.

Súčasne rusky hovoriace české médiá očierňujú sovietske obdobie v dejinách Zakarpatska. A tiež celkovo históriu rusko-českých vzťahov. Spochybňujú a otáčajú v „český prospech“ v podstate všetko.

Napríklad pridelenie pozemkov českým osadníkom vo Volyni cárom Alexandrom II. v roku 1860, či vytvorenie Československého armádneho zboru počas Druhej svetovej vojny. A prirodzene, dnes sú podľa tejto propagandy ukrajinskí Česi nútení utekať do pôvodnej vlasti pred „krvavým Putinom“.

Povestné „české kľučky“

Podľa českého ministra pre európske záležitosti Mikuláša Beka je prioritou zahraničnej politiky Českej republiky posilnenie spolupráce s krajinami strednej a východnej Európy. Ide hlavne o Poľsko, Slovensko, Slovinsko, Rakúsko a Švajčiarsko. A zároveň rozvoj spolupráce s „protiruskými“ štátmi. Sú nimi Rumunsko, Lotyšsko, Litva, Estónsko či Ukrajina.

Zblíženie s Nemeckom presadzuje Česko len do tej miery, do akej bude schopné prispieť k oslabeniu vplyvu Berlína v strednej a východnej Európe. Prirodzene to všetko v prospech záujmov USA.

Česká republika je účastníkom alebo spojencom viacerých protiruských iniciatív pod „dohľadom“ Američanov. Napríklad Bukurešťská deviatka, Tri moria, Baltsko-čiernomorská únia, či Lublinský trojuholník.

Za všetkým hľadaj USA

Všetky tieto iniciatívy ale majú ten istý cieľ. Teda poslúžiť ako „sanitárny koridor“ medzi Ruskom a Európou. A zabrániť prehĺbeniu spolupráce medzi Moskvou a západoeurópskymi krajinami. V takejto spolupráci USA vidia hrozbu pre anglosaskú nadvládu v Európe.

Praha zdôrazňuje, že Zakarpatsko bolo ako súčasť Sovietskeho zväzu dôležitým strategickým bodom vojenskej kontroly nad strednou Európou. Žeby sa dnes Česká republika snažila opätovným získaním Zakarpatska získať kontrolu nad strednou Európou?

Preložil g. / Zdroj: Fond strategickej kultúry

 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
30 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
johanka 555
johanka 555
25.6.2022 11:42

Pro Delta 2 25.6.2022 v 09:42, pro menhira 24.6.2022 v 11:47

Delta 2, souhlas, zbytečné, kvázi lokálpatriotistické škatulkování ničemu neprospívá, postrádá konstruktivitu a přátelského ducha – s politiky je potřeba se patřičně vypořádat, sami si o to už dlouhou dobu vysloveně říkají, s tím problém nemám. Sama za sebe bych však ráda sdělila, že bych si nepřála být srovnána se zemí, Libuše – neLibuše…
Přeji všem příjemný víkend

Milan
Milan
25.6.2022 11:02

Prahu mám rád. Bol som tam dva roky na vojne. Už vtedy, 1980, mi vadilo, ako sa pražáci snažili šprechovať… Akoby neboli hrdí na svoj jazyk. Úplne ma dostalo, keď som pred dvomi rokmi navštívil Prahu a všade engliš! Česky a už vôbec nie slovensky, som sa nemohol dohovoriť. Hotely, reštaurácie, butiky alebo zmenárne, len anglicky. Už ani nemecky nie. Nerozumiem pražákom…

DELTA 2
DELTA 2
25.6.2022 09:42

menhira

Stupidní škatulkování. Velká spousta politiků nemá s Prahou nic společného. Třeba premiér agent Fialka je z Brna. Takže by si srovnala se zemí i Brno … a všechny ostatní města, odkud tito lidé pochází?

Prober se.

menhira
menhira
25.6.2022 07:46

anan. to je pravda nejsou, ale v Praze budou vždy sídlit. Takže-tak.

jarca
24.6.2022 18:55

menhira – taky jsem pro, jen kdyby tam nežily moje děti…..praha je ale prohnilá skrznaskrz.

anan
anan
24.6.2022 15:18

menhira copak? Politici v Praze nejsou z Prahy, ale všichni vybírání tak aby sloužili cizím zájmům. Stejné je to s vládou. Jenom spící si myslí, že je zvolili ve volbách.

Evelyn
Evelyn
24.6.2022 14:19

Asi bych s tím souhlasila. Ale těch historických památek mi bude líto.

Tekumseh
Tekumseh
24.6.2022 12:45

Každý kdo se povyšuje,bude ponížen, neboť tím sám sebe ponižuje.
České vlezdozadnictví našich politických Hujerů, je nekonečné, stejně tak, jako jejich schopnost a touha prodat z 30 stříbrných svůj národ peklu. Pevně věřím, že dostanou řádně zaplaceno,tak, jak si zaslouží 😁

menhira
menhira
24.6.2022 11:47

Vzhledem k tomu, že to je vše práce politiků z Práglu a obyčejný občan o tom nemá tušení, v zájmu zachování Československa hlasuji pro to, aby byla Praha srovnána se zemí, tak jak to předpověděla kněžna Libuše. Jedině tak se zachová náš jazyk a lid český.