Prípady Taiwanu a Ukrajiny sú v skutočnosti veľmi odlišné.

Napriek tomu, že Taiwan, podobne ako Ukrajina, je pod americkým vojensko-politickým „dáždnikom“, stále zostáva súčasťou Číny. V kultúrnom i politickom zmysle.

Vláda Taiwanu totiž nevykonáva žiadnu „dečíňanizáciu“. Nesnaží sa ani svojim občanom vnucovať alternatívnu taiwanskú identitu.

Čas príde

Existujú akoby dve Číny. Každá sa vydala inou cestou. Obe si ale uvedomujú, že skôr alebo neskôr budú opäť spolu.

Na Taiwane, okrem nacionalistov z Kuomintangu, ktorí po prehre v občianskej vojne s komunistami Mao Ce-tunga, vytvorili štát na blízkom ostrove, totiž existujú i strany presadzujúce opätovné spojenie s Čínskou ľudovou republikou.

Na čínskych letiskách dokonca existujú samostatné terminály nazývané „špeciálne čínske územia“. Odtiaľ lietadlá lietajú z Číny do Macaa, Hong Kongu a „prekvapivo“ i na Taiwan.

Ako Hong kong a Macao

Hong kong a Macao, bývalé kolónie Veľkej Británie a Portugalska, sa už stali súčasťou pevninskej Číny. Číňania im navyše ponechali autonómiu a osobitné postavenie. Prečo ničiť Hong Kong, ktorý sa stal úspešným finančným a digitálnym centrom Ázie. A prečo ničiť ziskový obchod s hazardnými hrami v Macau. Ak na ňom Čína môže zarobiť peniaze?

Taiwan tiež chápe, že v prípade zjednotenia s Čínou tam nikto neurobí druhý Peking. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou mu ponechá miestnu samosprávu.

Číňania vedia čakať

Plánujú na sto rokov dopredu. Nie na päťročnice. V ich plánoch je Taiwan, podobne ako Hong Kong, čínsky. Stačí chvíľu počkať. Desať, dvadsať či päťdesiat rokov. Na tom už nezáleží.

Navyše pre Čínu nepredstavuje žiadnu hrozbu. Nie ako v prípade Ruska Ukrajina.

Čínska armáda je neskúsená

Je tu ešte jeden dôležitý moment. Čínska ľudová armáda nemá takmer vôbec žiadne skúsenosti s vedením vážnych vojen. V Druhej svetovej vojne Japonci porazili Číňanov priam „s ľahkosťou“.

Nasledoval Vietnam. „Zakalený“ vojnou s Američanmi sa čínskemu náporu ľahko ubránil. A v Kórei dokázali Číňania odolávať Američanom len s podporou Sovietskeho zväzu. Ten mal v tom čase najsilnejšiu armádu na svete.

Čínska vojenská invázia do veľmi dobre ozbrojeného Taiwanu a možný stret s americkou armádou by mohli mať za následok veľké straty. A dokonca aj tisícky rakiev, ktoré by šokovali celú čínsku spoločnosť. Kde je život každého Číňana povýšený na absolútnu hodnotu.

Druhý front proti Západu na Taiwane čoskoro nebude

Okrem toho súčasné zmeny vo svete hrajú z politického a ekonomického hľadiska do kariet Číny. Tak situácia na Ukrajine ako aj studená vojna Západu a Ruska.

Prečo by Čína takým náhlym a bezmyšlienkovitým krokom, akým by bola invázia na Taiwan dramaticky menila situáciu, ktorá je pre ňu priaznivá?

Nie, bez ohľadu na to, ako veľmi by si to niekto prial, povestný druhý front proti Západu sa na Taiwane v blízkej budúcnosti určite neotvorí.

Zdroj: RT

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.