Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná
    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

  • Konec začátku: Americký kongres zveřejnil zprávu o covidu
    Konec začátku: Americký kongres zveřejnil zprávu o covidu

    Konec začátku: Americký kongres zveřejnil zprávu o covidu

  • Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?
    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

  • Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU
    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

  • Pro všechny nedočkavce…..
    Pro všechny nedočkavce…..

    Pro všechny nedočkavce…..

Související zprávy

  • Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?
    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

  • Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu
    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

  • Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO
    Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO

    Nejtěžší rok Ukrajiny: Jak se vyplácí ruská strategie v rámci SVO

  • Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)
    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

    Poslanec za AfD Petr Bystroň čelil otázkám německých presstitutů (VIDEO)

Česko kľúčovým hráčom strednej a východnej Európy vďaka Zakarpatsku?

Od dodávky ťažkých zbraní Zelenského režimu prechádza Česká republika v predvečer 77. výročia presunu územia súčasného Zakarpatského regiónu Ukrajiny z Československa do Ukrajinskej socialistickej republiky k ideologickej ofenzíve proti Rusku.

Dohoda o prevode československého regiónu Podkarpatská Rus, teda Zakarpatsko, sovietskej Ukrajine bola odobrená československým parlamentom v novembri 1945. Teraz si Česká republika uplatňuje nároky na Moskvu. Vyhlasuje prevod Zakarpatska za nezákonný. Rádio Praha dokonca nazýva oslobodenie Zakarpatska Červenou armádou v roku 1944 „sovietskou okupáciou“. A samotný región považuje za „súčasť Československa odovzdaný Stalinovi“.

Formovanie propagandistického pohľadu na tému Podkarpatskej Rusi si „zobrala na starosť“ Sekcia histórie Inštitútu obrany Českej republiky. Tomáš Řepa v dokumente „Únos Podkarpatskej Rusi“ uvádza, že Podkarpatská Rus bola jediným územím Ukrajiny, ktoré sa ocitlo v hraniciach demokratického štátu.

„Československá demokracia“ na Podkarpatskej Rusi

Aká bola v skutočnosti československá demokracia v Zakarpatsku sa môžete dozvedieť z prác rusínskeho aktivistu Alexeja Gerovského. „Pomocou haličskych Ukrajincov, ktorých česká vláda „doviezla“ nielen z Haliče, ale aj z Nemecka a Rakúska, rozpútali Česi doslova boj proti literárnemu ruskému jazyku. V školách zaviedli čosi na spôsob haličsko-ukrajinčiny a zakázali ruský literárny jazyk,“ napísal Gerovský.

Český nacizmus voči Rusom

Gerovský cituje nacistický článok českého spisovateľa Jaroslava Gilberta „My a Rusi“. „Ruský ľud je podradná polotatárska rasa neschopná vyššej kultúry. Všetky naše vzťahy s Rusmi budú spočívať iba v tom, že im predáme náš tovar, ak zaň dobre zaplatia. A kúpime ich tovar, ak nám ho predajú lacno.“

„Toto bol názor väčšiny Čechov, ktorý v nich vypestoval prezident Masaryk a jeho učeníci. Česi jednoducho zaobchádzali s našim ruským ľudom na Karpatskej Rusi ako s podradnou rasou,“ svedčil Gerovský.

Gerovský patril k tým Rusínom, ktorí považovali seba za Malorusov. Za súčasť spoločného ruského národa. Československé úrady mu to nikdy neodpustili. Spočiatku mu zakázali prednášať v cirkevnoslovanskom jazyku. Neskôr ho vyhnali z krajiny a zbavili československého občianstva.

„Koloniálny príplatok“ za pridelenie na Zakarpatsko

Praha sa držala tvrdého kurzu „ukrajinizácie“ zakarpatských Rusínov. „Je ťažké počeštiť Rusínov, ktorí hovoria literárnou ruštinou. Čeština môže ľahšie konkurovať ukrajinčine,“ vysvetlil tento prístup vtedajší minister verejného školstva Československa Vavro Šrobár.

Karpatskí Rusi v Československu mali menej práv ako ostatné národy republiky. Československí štátni zamestnanci vyslaní na Zakarpatsko dostávali dokonca takzvaný „koloniálny príplatok“. Zrejme ako odškodnenie za pridelenie do tohto regiónu.

Komu „to“ vyhovuje

Za oživením otázky o príslušnosti Podkarpatskej Rusi k Českej republike práve počas špeciálnej ruskej operácie na Ukrajine treba vidieť čosi viac. Nejde len o túžbu vrátiť túto oblasť do Česka. Ide tu o zrod Českej republiky ako jedného z lídrov strednej a východnej Európy.

„Praha podporuje myšlienku Varšavy vytvoriť poľsko-ukrajinské „Spoločenstvo“. Má záujem obnoviť historický vplyv Poľska na Ukrajine,“ hovorí Jiří Weigl, výkonný riaditeľ Inštitútu Václava Havla. Plány Varšavy schválil i Washington.

Česká republika má tradične chladné vzťahy s Maďarskom kvôli Slovensku, ktoré bolo kedysi pod nadvládou uhorských kráľov. Slovensko je prirodzene Prahe tradične najbližšie. Slovensko má ale s Maďarskom ťažké vzťahy. Maďarsko totiž považuje za svoje územia, ktoré po Prvej svetovej vojne postúpilo Slovákom na základe Trianonskej zmluvy z roku 1920.

V hre je i Maďarsko

V niektorých otázkach dnes Maďarsko stojí proti Bruselu a Washingtonu. To viedlo k zhoršeniu vzťahov Maďarska s Poľskom ako spojencom USA. To znamená i ochladenie česko-maďarských vzťahov.

Zakarpatsko si okrem Česka nárokuje aj Maďarsko. Keďže bolo súčasťou maďarskej koruny viac ako tisíc rokov. Na rozdiel od Čechov sa Maďari v Zakarpatsku vydali cestou posilnenia rusínskej, teda karpatsko-ruskej identity. Nie ukrajinskej. Maďari nazývali Rusínov „maďarskými Rusmi“. Ukrajincov považovali za cudzincov.

Keď bolo Zakarpatsko súčasťou Maďarska, nazývali ho Uhorská Rus. A jeho obyvateľov Uhrorusmi. Či Karpatorusmi. Praha však predstiera, že v histórii Podkarpatskej Rusi boli iba Ukrajinci. Že Rusíni sú len časťou Ukrajincov a obeťou ruskej propagandy. Priblížením sa k Washingtonu a Varšave Praha dúfa, že zvýši politický tlak na Budapešť. A tým pripraví Maďarov o šance na prinavrátenie Zakarpatska.

„Súboj o srdcia“ obyvateľov Zakarpatska

Takže výsledkom je tichá súťaž medzi Českom a Maďarskom o sympatie obyvateľov Zakarpatska. Maďarsko financuje maďarsky hovoriace predškolské a školské inštitúcie. Tiež malé a stredné podniky prostredníctvom siete nadácií a mimovládnych organizácií. Česká republika má zasa školu v Užhorode. Podľa rádia Praha tam vyučujú český jazyk a dejiny Československa. Škola je pomenovaná po rusofóbovi Masarykovi.

Súčasne rusky hovoriace české médiá očierňujú sovietske obdobie v dejinách Zakarpatska. A tiež celkovo históriu rusko-českých vzťahov. Spochybňujú a otáčajú v „český prospech“ v podstate všetko.

Napríklad pridelenie pozemkov českým osadníkom vo Volyni cárom Alexandrom II. v roku 1860, či vytvorenie Československého armádneho zboru počas Druhej svetovej vojny. A prirodzene, dnes sú podľa tejto propagandy ukrajinskí Česi nútení utekať do pôvodnej vlasti pred „krvavým Putinom“.

Povestné „české kľučky“

Podľa českého ministra pre európske záležitosti Mikuláša Beka je prioritou zahraničnej politiky Českej republiky posilnenie spolupráce s krajinami strednej a východnej Európy. Ide hlavne o Poľsko, Slovensko, Slovinsko, Rakúsko a Švajčiarsko. A zároveň rozvoj spolupráce s „protiruskými“ štátmi. Sú nimi Rumunsko, Lotyšsko, Litva, Estónsko či Ukrajina.

Zblíženie s Nemeckom presadzuje Česko len do tej miery, do akej bude schopné prispieť k oslabeniu vplyvu Berlína v strednej a východnej Európe. Prirodzene to všetko v prospech záujmov USA.

Česká republika je účastníkom alebo spojencom viacerých protiruských iniciatív pod „dohľadom“ Američanov. Napríklad Bukurešťská deviatka, Tri moria, Baltsko-čiernomorská únia, či Lublinský trojuholník.

Za všetkým hľadaj USA

Všetky tieto iniciatívy ale majú ten istý cieľ. Teda poslúžiť ako „sanitárny koridor“ medzi Ruskom a Európou. A zabrániť prehĺbeniu spolupráce medzi Moskvou a západoeurópskymi krajinami. V takejto spolupráci USA vidia hrozbu pre anglosaskú nadvládu v Európe.

Praha zdôrazňuje, že Zakarpatsko bolo ako súčasť Sovietskeho zväzu dôležitým strategickým bodom vojenskej kontroly nad strednou Európou. Žeby sa dnes Česká republika snažila opätovným získaním Zakarpatska získať kontrolu nad strednou Európou?

Preložil g. / Zdroj: Fond strategickej kultúry

 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
30 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
kiana
27.6.2022 23:17

jarca: jo, tak nějak jsem to myslela 🙂

jarca
27.6.2022 21:55

kiana – tak nějak to vidim i já. Jsou jen dobří lidé vs. zlí lidé……
I když Praha je zamatrixovaná až běda. Tam je přímo hadí hnízdo.

Milan
Milan
27.6.2022 19:46

anan. Iné české mestá nepoznám. Často som na Morave, Hodonín, Stražnice, Zlín… tam je to inak. Máš pravdu, že všetko majú, tak ako na Slovensku, na svedomí politici. Zapredaní, skorumpovaní, vlastizrádci.

Samuel
Samuel
27.6.2022 19:46

Nebude třeba likvidovat budovy, ale spíš bude třeba se zbavit lotrů. A to už vlastně udělali sami, když do sebe vpálili tu mňamku v podobě vakcín. Je to otázka času, pár se jich už ze hry vyřadilo. Já mám trochu jiný obraz, než destrukce. Češi a Slováci se znovu spojí a ukážou světu svojí sílu. Z Prahy se stane politické centrum světa a z Bratislavy bankovní centrum světa. Tady je totiž síla, která nás vždy ochrání. To že obě země, teď ještě rozdělené mají ve vládě totální vymaštěnce jedoucí jen podle scénáře dalších vymaštěnců má taky svůj smysl. Po nich přijdou takoví, kteří všechno vrátí do pořádku. Jsou to jen zkoušky víry, tak já radím – nevzdávejte to, dopadne to dobře, jen vydržet do konce.

Jindra
Jindra
27.6.2022 19:37

Pavel Zitko 27.cervna 2022

https://m.vk.com/wall-78071920_57847

DELTA 2
DELTA 2
27.6.2022 16:42

vitacrha 26.6.2022 v 20:53

Jojo víťo, „realisti“ vybudují Zlatý Věk destrukcí … třeba rovnou celých měst.
Máme se na co těšit.

Jindra
Jindra
27.6.2022 16:17

Výčet podnikatelských aktivit, právě p. Rajchla, aktivisty a bojovníka Příspěvek od Zdenda Moravsky —————– Výčet podnikatelských aktivit, právě p. Rajchla, aktivisty a bojovníka. (Buďme při svých volbách obezřetní ) NIKOMU NELZE ZAKÁZAT S KÝM má a nemá, či smí nebo nesmí SYMPATIZOVAT, nebo koho má či nemá volit, my ale NESYMPATIZUJEME např. s JUDr. Jindřichem Rajchlem, a to hned z několika důvodů … názor ať si udělá každý sám … Pátrali jsme, pro vaše informace, protože víme, že mnozí nemají prostě čas, si vše vyhledávat, předkládáme výčet podnikatelských aktivit, právě p. Rajchla, aktivisty a bojovníka. Kariéra Jindřicha Rajchla, začala strmě stoupat, již v poměrně mladém věku (25 -27 let), kdy se stal třeba, svého času, výkonným ředitelem velice úspěšných prvoligových FK Blšany. Do světa peněz a fotbalu jej přivedl kontroverzní František Chvalovský, kterému poté dělal advokáta v jeho kauze se zpronevěřenými stamiliony (1,5 miliardy) Komerční banky. Chvalovský dostal 10 let, odvolací soud, ale rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání, ovšem nakonec ho zachránila jako zázrakem, prezidentská amnestie. Mimochodem se říkalo, že si Chvalovský, bral peníze na splácení svých podnikatelských dluhů i z marketingové společnosti STES. Kde byl p. Rajchl členem představenstva. Ve STES však proběhlo několik auditů, zajímala se o to i policie, ta došla nakonec k závěru, že pan Chvalovský nedluží STES ani korunu. Kromě vlastní advokátní kanceláře – tedy praxe, je… Číst vice »