Kde žijí nejchytřejší lidé na světě? Vědci se mnohokrát pokusili odpovědět na tuhle otázku, ale výsledky jejich výzkumů byly moc diskutabilní. Tentokrát se do hry zapojili britský psycholog Richard Lynn a finský politolog Tatu Vanhanen.

[wp_ad_camp_2]

Napsali dvě knihy, IQ a bohatství národů a také IQ a globální nerovnost, ve kterých porovnali průměrné ukazatele IQ v různých zemích. Na rozdíl od většiny jiných badatelů nebrali v úvahu jen ukazatele IQ jako takové, ale i úroveň gramotnosti mezi dospělými, délku života, hrubý národní produkt, hrubý domácí produkt a další údaje.

Vedoucí pozice obsadily v jejich žebříčku země Střední Asie — Singapur, Jižní Korea a Japonsko. Průměrné IQ těchto zemí činí 105-108 bodů. Na posledním místě je Rovníková Guinea s 59 body. Českoobsadilo 9. příčku spolu s USA, Francií, Dánskem, Maďarskem, Španělskem a Lotyšskem (98 bodů), Rusko je 10. spolu s Běloruskem a Ukrajinou (97 bodů). Slovensko trochu zaostává, je 11. spolu se Slovinskem a Moldovou (96 bodů).Tento rating se jen málo shoduje s tradičními. Například v ratingu podle počtu nositelů Nobelovy ceny patří první příčky USA a Velké Británii, zatímco ve výzkumu Fina a Brita jsou až 9. a 7. A naopak. Čína, která se umístila v tomto žebříčku na 3. příčce, není mezi 15 lídry podle počtu laureátu Nobelových cen.

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.