Kde žijí nejchytřejší lidé na světě? Vědci se mnohokrát pokusili odpovědět na tuhle otázku, ale výsledky jejich výzkumů byly moc diskutabilní. Tentokrát se do hry zapojili britský psycholog Richard Lynn a finský politolog Tatu Vanhanen.
[wp_ad_camp_2]
Napsali dvě knihy, IQ a bohatství národů a také IQ a globální nerovnost, ve kterých porovnali průměrné ukazatele IQ v různých zemích. Na rozdíl od většiny jiných badatelů nebrali v úvahu jen ukazatele IQ jako takové, ale i úroveň gramotnosti mezi dospělými, délku života, hrubý národní produkt, hrubý domácí produkt a další údaje.
Vedoucí pozice obsadily v jejich žebříčku země Střední Asie — Singapur, Jižní Korea a Japonsko. Průměrné IQ těchto zemí činí 105-108 bodů. Na posledním místě je Rovníková Guinea s 59 body. Českoobsadilo 9. příčku spolu s USA, Francií, Dánskem, Maďarskem, Španělskem a Lotyšskem (98 bodů), Rusko je 10. spolu s Běloruskem a Ukrajinou (97 bodů). Slovensko trochu zaostává, je 11. spolu se Slovinskem a Moldovou (96 bodů).Tento rating se jen málo shoduje s tradičními. Například v ratingu podle počtu nositelů Nobelovy ceny patří první příčky USA a Velké Británii, zatímco ve výzkumu Fina a Brita jsou až 9. a 7. A naopak. Čína, která se umístila v tomto žebříčku na 3. příčce, není mezi 15 lídry podle počtu laureátu Nobelových cen.
[wp_ad_camp_2]
Zdroj: 1
Jistě je to velmi velmi dobrá zpráva!
…jenže – viděli jste to video, kde se ptali studentů na různá „osmičková“ výročí?
Většinou nevěděli vůbec nic. Syn letos maturuje, dcera je v deváté třídě, oba
jsou myslím přirozeně inteligentní – ale ze školy si toho mnoho neodnáší, sice
se učí spoustu věcí, ale chybí jim vzájemné souvislosti a hlavně praktické využití
naučených znalostí. Ponechme stranou jejich politickou výchovu, to mi přijde,
jako kdybych se vrátil do starého socíku, tam to bylo zhruba stejné, jen opačně
orientované…
A hlavně: pokud jsme my v první desítce, jak to musí vypadat v zemích, které
jsou třeba na místě padesátém :-(