Mezi zářím a prosincem 2017 ČLR provedla zhruba 200 testů, které simulovaly jaderný výbuch, čímž předběhla i USA. Poukazuje to na vývoj zbraní střední a nové generace, píše South China Morning Post.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Čínská akademie inženýrské fyziky zveřejnila počátkem roku 2018 zprávu, podle které v posledních třech letech Čína provedla více jaderných zkoušek (v průměru pět za měsíc), než USA za posledních 15 let (150 zkoušek, přibližně tedy 10 za rok). Podobné testy prováděné v laboratoři naznačují použití silných plynových děl, které střílí po speciálně připravených cílech.Čínský expert Wang Čuanbin se domnívá, že takovým způsobem se ČLR snaží zmenšit náskok USA v jaderných technologiích. Jeho kolega Luo Guoqiang poznamenává, že Čína již překročila Spojené státy v řadě oblastí. „ Částečně je důvodem převahy prudký technický rozvoj a částečně dodatečná státní finanční podpora,“ řekl expert.

Podle Luoa je v současné době čínský vývoj v oblasti technologie výroby střel lepší než americký. Publikace uvádí, že tato práce je obzvláště důležitá při vytváření vysoce přesných hypersonických střel určených k přepravě jaderných hlavic s nízkou spotřebou energie.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.