Země plánuje vyvolat srážky na ploše 1,6 milionu kilometrů čtverečních.

Čína se již pět let věnuje vytvoření největšího počtu oblaků na světě, čímž ročně získává 55 miliard umělého deště. Předtím byly speciální chemikálie vypouštěny do nebe s pomocí raket a také z letadel. Nyní hodlá Čína zahájit největší projekt na výrobu deště.

[wp_ad_camp_2]

V zemi se plánuje zřízení desítek tisíc spalovacích komor ve velké výšce, v Tibetských horách. Má být spalováno tuhé palivo, které bude vylučovat plynný jodid stříbrný. Tyto částice přitáhnou vodní páru, zhustí ji, v důsledku čehož vzniknou oblaky.Jedna taková komora zajistí 5 kilometrů čtverečních oblaků, a ztělesnění celého projektu umožní vyvolat déšť a sněžení na území 1,6 milionů kilometrů čtverečních. Daný projekt má podstatně zlepšit situaci v Asii, kde jsou sucha skutečnou živelnou pohromou, informuje Quartz.

Dnes testují v Číně 500 těchto zařízení a podle výsledků má být přijato rozhodnutí o realizaci projektu. Odborníci z různých zemí ale diskutují na téma ekologie a dokonce etiky tohoto plánu. Chemické prvky mohou přece působit na lidi, půdu a dokonce mořské ekosystémy. Může se stát, že si jedna země přivlastní déšť určený pro jiné světové regiony.

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.