Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Slovenská opozice se už ani netají, že chce „shodit“ vládu premiéra Fica
    Slovenská opozice se už ani netají, že chce „shodit“ vládu premiéra Fica

    Slovenská opozice se už ani netají, že chce „shodit“ vládu premiéra Fica

  • Společnost Apple a SpaceX se spojují na podporu satelitní sítě Starlink
    Společnost Apple a SpaceX se spojují na podporu satelitní sítě Starlink

    Společnost Apple a SpaceX se spojují na podporu satelitní sítě Starlink

  • Bílé klobouky zatkly bývalou velitelku pobřežní stráže a transsexuálku Lindu Faganovou
    Bílé klobouky zatkly bývalou velitelku pobřežní stráže a transsexuálku Lindu Faganovou

    Bílé klobouky zatkly bývalou velitelku pobřežní stráže a transsexuálku Lindu Faganovou

  • Slovenského poslance Szalaye čeká výslech. Za očkování proti covidu mu teoreticky hrozí doživotí
    Slovenského poslance Szalaye čeká výslech. Za očkování proti covidu mu teoreticky hrozí doživotí

    Slovenského poslance Szalaye čeká výslech. Za očkování proti covidu mu teoreticky hrozí doživotí

Související zprávy

  • Trump song: Jsem bojovník
    Trump song: Jsem bojovník

    Trump song: Jsem bojovník

  • Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska
    Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska

    Stromem roku se stal 800letý dub z Chrudimska

  • Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku
    Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku

    Následníci Templárov pokračujú v ťažení proti Rusku

  • Ruská vojska útočí na New York. Nevěříte?
    Ruská vojska útočí na New York. Nevěříte?

    Ruská vojska útočí na New York. Nevěříte?

Čína spouští petro-juan. Francie a Německo začaly potichu vyměňovat USA za Čínu

Vo svete začalo dochádzať k ďalším významným geopolitickým posunom. Nie sú síce pre verejnosť tak viditeľné, no o to sú významnejšie.

[wp_ad_camp_2]

Dve najväčšie európske ekonomiky, nemecká a francúzska, sa rozhodli svoje devízové rezervy držať aj v čínskej mene juan. A to na úkor amerického dolára, pretože tým dôjde k zníženiu podielu amerického dolára na devízových rezervách oboch štátov.

Ako prvá o zaradení čínskeho juanu do svojich rezerv informovala bez nejakých významnejších podrobností Deutsche Bundesbank slovami jej člena predstavenstva Andreasa Dombretona na ázijskom finančnom fóre v Hongkongu, čo neskôr upresnil ďalší člen predstavenstva Bundesbanky Joachim Wuermeling slovami: “Rozhodnutie o juane je časťou dlhodobej stratégie a odráža zvyšujúcu sa rolu čínskej meny vo svetovom finančnom systéme.”

O pár hodín po týchto slovách nemeckých predstaviteľov podobný krok oficiálne oznámila aj Centrálna banka Francúzska, ktorá k tomu dodala: “Devízové rezervy zostávajú vo veľkej väčšine investované do amerického dolára s diverzifikáciou na obmedzený počet medzinárodných mien ako je čínsky juan.”

A to nie je všetko, už dnes sa udeje dlhé roky očakávaná udalosť globálneho významu – Čína, najväčší svetový dovozca ropy, na Šanghajskej medzinárodnej energetickej burze oficiálne spustí petrojuan! Čína tak začne oceňovať ropu v juanoch pomocou šanghajských futures kontraktov krytých zlatom, čo znamená, že začne už v najbližšej dobe uzatvárať zmluvy o dodávkach ropy vo svojej národnej mene juanoch, ktorý sa minulý rok stal aj súčasťou koša rezervných mien MMF, a odstaví v obchodoch americký dolár na druhú koľaj.

[wp_ad_camp_2]

Výhodou petrojuanu bude aj to, že ak sa náhodou nebude niektorým štátom sveta chcieť namiesto amerických dolárov nakupovať, resp. obchodovať s juanmi, budú môcť vo vzájomných obchodoch použiť zlato, pretože juan bude na burze v Šanghaji a Hongkongu plne konvertovateľný na zlato. Čína sa teda už dnes chystá spustiť nemilosrdnú konkurenciu americkému doláru, ktorá ho môže už čoskoro zosadiť z trónu a tiež vážne poškodiť americkú ekonomiku, pretože štáty už nebudú pri svojich obchodoch musieť tvoriť a držať veľké dolárové rezervy, ktoré na nákup ropy a iných komodít doposiaľ potrebovali.

A akoby to nestačilo, popredná čínska ratingová agentúra Dagong Global Credit Rating znížila v utorok hodnotenie úverovej spoľahlivosti USA (tzv. rating) na stupeň BBB+. Západné ratingovky Fitch a Moody’s dávajú USA najvyšší rating AAA a Standard &Poor’s druhý najvyšší AA. Len mimochodom, všetky tri ratingovky podobne klamali aj pred finančnou krízou v roku 2008. Čínska ratingovka Dagong oficiálne znížila rating USA kvôli nezodpovednému hospodáreniu americkej administratívy, resp. kvôli jej najnovšiemu rozhodnutiu znížiť dane, čo znižuje schopnosť USA splácať svoj dlh. Ako Dagong upozornila, rastúca závislosť ekonomického rozvoja USA na dlhu bude naďalej podkopávať solventnosť americkej federálnej vlády. Len pre ilustráciu, podobné hodnotenie majú vo svete krajiny ako Peru, Kolumbia, či Turkménsko.

Na Čínu sa teda v súčasnosti neorientujú už len ázijské krajiny, či krajiny BRICS-u, ale prvé impulzy a svoj záujem v týchto dňoch prejavili tiež najvýznamnejšie európske ekonomiky Nemecko a Francúzsko. Nedávne slová nemeckého ministra zahraničných vecí Sigmara Gabriela o tom, že svetový poriadok sa mení, úloha USA ako svetového lídra postupne zaniká a Nemecko už nemôže jednoducho reagovať na politiku USA, ale musí si vybudovať svoju vlastnú pozíciu, teda začínajú pravdepodobne pomaly naberať reálne kontúry. Zatiaľ pomaly a v tichosti. No veľký globálny posun môže nastať už v blízkej budúcnosti, resp. po tom, keď si krajiny sveta naplno uvedomia, čo vlastne spustenie petrojuanu pre nich znamená. Tento krok nielenže pomôže viacerým krajinám obísť americké sankcie, ale aj postupne sa zbaviť amerických dolárov a tým pádom aj vplyvu a diktátu USA. Už najbližšie týždne a mesiace ukážu, aké dôsledky bude mať táto globálna megaudalosť pre americký dolár a postupne aj americkú ekonomiku.

Zdroj: 1

[wp_ad_camp_2]

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Pravidla diskuze

Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.

Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.

Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.

Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.

Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.

Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.

4 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jirik
jirik
20.1.2018 10:26

V Spojených štátoch došlo k tzv. shutdownu, zastaveniu financovania federálnych úradov. Návrh zákona o krátkodobom financovaní vlády USA nezískal totiž v piatok v Senáte potrebnú podporu. Schváliť ho mali do polnoci miestneho času. Informovala o tom spravodajská stanica BBC
https://www.hlavnespravy.sk/navrh-na-financovanie-vlady-usa-neziskal-v-senate-podporu-doslo-k-shutdownu/1281858
Návrh o financovaní vlády do 16. februára nezískal potrebných 60 hlasov. V 100-člennom Senáte majú republikáni 51 kresiel.

Takáto situácia nastala naposledy v októbri 2013 a trvala 16 dní.

Legislatívu vo štvrtok odobrila Snemovňa reprezentantov pomerom hlasov 230:197 a posunula ju na hlasovanie Senátu.

Jara
Jara
20.1.2018 08:52

Starší ročníky si velmi dobře pamatují,jak česká Koruna byla podložena zlatem. Taky si pamatují, že se několikkrát prováděly celonárodní sbírky zlata. A kde nakonec skončilo to naše České a Československé zlato,kdo a jak naše zlato znehodnotil a zašantročil? Pan Kalousek by to určitě vysvětlil,všechno ví geniálně přesně a správně. Místo Československého zlata nám začaly růst gigantické hory odpadů,zejména jedovatých plastů a Koruna se stala bezcenným kusem papíru,nástrojem pro dluhy ,dluhové pasti ( ,,dluhová past“ je jen malou zástěrkou pro výstižnější slovo = otroci a otrokářská společnost 20. a 21. století) a gigantickou státní zadluženost.

jirik
jirik
19.1.2018 16:20

Trocha ekologie
Britský list The Guardian píše, že Evropa schválila tento týden novou ekologickou super strategii. EU má rychleji, než se to plánovalo dřív, vyřešit problém zpracování plastového odpadu. Byl schválen plán, jak ho udělat „znovu použitelným nebo zpracovatelným“ do roku 2030.

Co urychlilo tuto krizi? Od ledna zakázala Čína zákeřně dovoz plastového odpadu na své území za účelem zpracování, poněvadž to škodí její vlastní ekologii.

A nyní tedy prudce klesly vyhlídky pokrokových zemí, jež se starají o ekologii, na další kreslení pěkných diagramů „ozelenění prostředí.“
https://cz.sputniknews.com/svet/201801196621857-cina-dovoz-odpad-zpracovani-evropa-panikar/

prodost
prodost
19.1.2018 14:32

Myslím, že k oslavám není vůbec žádný důvod. Téma by bylo na přednášku, zkomprimuji jej proto na pouhé přirovnání. Světová rezervní měna, to je jako taktovka v ruce dirigenta. No a co ten právě udělal? Vyměnil jednu za druhou. Spíš přemýšlejte proč, vážení!