Vo svete začalo dochádzať k ďalším významným geopolitickým posunom. Nie sú síce pre verejnosť tak viditeľné, no o to sú významnejšie.

[wp_ad_camp_2]

Dve najväčšie európske ekonomiky, nemecká a francúzska, sa rozhodli svoje devízové rezervy držať aj v čínskej mene juan. A to na úkor amerického dolára, pretože tým dôjde k zníženiu podielu amerického dolára na devízových rezervách oboch štátov.

Ako prvá o zaradení čínskeho juanu do svojich rezerv informovala bez nejakých významnejších podrobností Deutsche Bundesbank slovami jej člena predstavenstva Andreasa Dombretona na ázijskom finančnom fóre v Hongkongu, čo neskôr upresnil ďalší člen predstavenstva Bundesbanky Joachim Wuermeling slovami: “Rozhodnutie o juane je časťou dlhodobej stratégie a odráža zvyšujúcu sa rolu čínskej meny vo svetovom finančnom systéme.”

O pár hodín po týchto slovách nemeckých predstaviteľov podobný krok oficiálne oznámila aj Centrálna banka Francúzska, ktorá k tomu dodala: “Devízové rezervy zostávajú vo veľkej väčšine investované do amerického dolára s diverzifikáciou na obmedzený počet medzinárodných mien ako je čínsky juan.”

A to nie je všetko, už dnes sa udeje dlhé roky očakávaná udalosť globálneho významu – Čína, najväčší svetový dovozca ropy, na Šanghajskej medzinárodnej energetickej burze oficiálne spustí petrojuan! Čína tak začne oceňovať ropu v juanoch pomocou šanghajských futures kontraktov krytých zlatom, čo znamená, že začne už v najbližšej dobe uzatvárať zmluvy o dodávkach ropy vo svojej národnej mene juanoch, ktorý sa minulý rok stal aj súčasťou koša rezervných mien MMF, a odstaví v obchodoch americký dolár na druhú koľaj.

[wp_ad_camp_2]

Výhodou petrojuanu bude aj to, že ak sa náhodou nebude niektorým štátom sveta chcieť namiesto amerických dolárov nakupovať, resp. obchodovať s juanmi, budú môcť vo vzájomných obchodoch použiť zlato, pretože juan bude na burze v Šanghaji a Hongkongu plne konvertovateľný na zlato. Čína sa teda už dnes chystá spustiť nemilosrdnú konkurenciu americkému doláru, ktorá ho môže už čoskoro zosadiť z trónu a tiež vážne poškodiť americkú ekonomiku, pretože štáty už nebudú pri svojich obchodoch musieť tvoriť a držať veľké dolárové rezervy, ktoré na nákup ropy a iných komodít doposiaľ potrebovali.

A akoby to nestačilo, popredná čínska ratingová agentúra Dagong Global Credit Rating znížila v utorok hodnotenie úverovej spoľahlivosti USA (tzv. rating) na stupeň BBB+. Západné ratingovky Fitch a Moody’s dávajú USA najvyšší rating AAA a Standard &Poor’s druhý najvyšší AA. Len mimochodom, všetky tri ratingovky podobne klamali aj pred finančnou krízou v roku 2008. Čínska ratingovka Dagong oficiálne znížila rating USA kvôli nezodpovednému hospodáreniu americkej administratívy, resp. kvôli jej najnovšiemu rozhodnutiu znížiť dane, čo znižuje schopnosť USA splácať svoj dlh. Ako Dagong upozornila, rastúca závislosť ekonomického rozvoja USA na dlhu bude naďalej podkopávať solventnosť americkej federálnej vlády. Len pre ilustráciu, podobné hodnotenie majú vo svete krajiny ako Peru, Kolumbia, či Turkménsko.

Na Čínu sa teda v súčasnosti neorientujú už len ázijské krajiny, či krajiny BRICS-u, ale prvé impulzy a svoj záujem v týchto dňoch prejavili tiež najvýznamnejšie európske ekonomiky Nemecko a Francúzsko. Nedávne slová nemeckého ministra zahraničných vecí Sigmara Gabriela o tom, že svetový poriadok sa mení, úloha USA ako svetového lídra postupne zaniká a Nemecko už nemôže jednoducho reagovať na politiku USA, ale musí si vybudovať svoju vlastnú pozíciu, teda začínajú pravdepodobne pomaly naberať reálne kontúry. Zatiaľ pomaly a v tichosti. No veľký globálny posun môže nastať už v blízkej budúcnosti, resp. po tom, keď si krajiny sveta naplno uvedomia, čo vlastne spustenie petrojuanu pre nich znamená. Tento krok nielenže pomôže viacerým krajinám obísť americké sankcie, ale aj postupne sa zbaviť amerických dolárov a tým pádom aj vplyvu a diktátu USA. Už najbližšie týždne a mesiace ukážu, aké dôsledky bude mať táto globálna megaudalosť pre americký dolár a postupne aj americkú ekonomiku.

Zdroj: 1

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.