Nad Spojenými státy visí hrozba bezprecedentního bankroku, který vyvolal potřebou snížit rozpočet o 100 miliard dolarů, pokud to Kongres před říjnem nevyřeší, napsal televize CNN.

Jak kanál poznamenal, ačkoliv tato krize by mohla potenciálně vést ke globální katastrofě, a Washington si je vědom hrozící katastrofy, tak konkrétní plán politiků, kteří toto téma používají jako páku pro tlak na jiné otázky, jak tomu zabránit zatím nemají.
Americká vláda se řítí plnou parou směrem k potenciální finanční krizi a nikdo ve Washingtonu neví, jak ji zastavit, napsala CNN.

Zatímco američtí zákonodárci hovoří o impeachmentu, nedošlo k žádnému pokroku k dosažení dohody o rozpočtu nebo rozšíření pravomocí federální vlády na půjčky. V důsledku toho je možný extrémně nepříjemný scénář: nucené snížení rozpočtu o 100 miliard dolarů a bezprecedentní defolt veřejného dluhu, což může vyvolat globální ekonomickou katastrofu.

[wp_ad_camp_2]

 

Každý ví o této hrozící katastrofě, ale zdá se, že nikdo nemá plán, jak zabránit katastrofě. „Toto je jeden z těch zkarikovaných momentů: kovadlina visí nad hlavou,“ řekl CNN jeden z členů Kongresu  CNN. „Všichni se na sebe díváme, říkáme: „Hej, teď tě to rozdrtí“, ale nikdo neví, jak se zachránit.“

Nyní navíc není jasné, kdo je s kým ve sporu, protože prezident Donald Trump a republikáni v Kongresu nejsou mezi sebou spokojeni; navíc není jasné, co demokraté přijmou v Sněmovně reprezentantů.

Posledními známkami krize v Kongresu byla víceletá jednání o pomoci státům postižených hurikány, povodněmi a požáry. Obě strany jsou obvykle na těchto tématech poměrně snadno dojdou ke konsenzu, ale tentokrát to nebylo dosaženo kvůli nesouvisejícím problémům.

„Pokud se s tím nedokážeme vyrovnat, co uděláme s vážnějšími problémy?“ klade otázku předseda asignačního výboru Senátu Richard Shelby„Doufám, že to není předzvěst budoucích událostí.“

Téměř deset let americké vlády přecházely z jedné daňové a finanční krize do druhé.Nicméně, jak ukázal zimní rekordní prostoj vlády, se Trump se nyní stal „černým koněm”, jehož nepředvídatelný styl se stal pohromou Kongresu. Po mnoho měsíců prezident bojoval s demokraty kvůli kontroverzi ohledně přidělení dotací Portoriku, které utrpělo počasím.

Shelby zejména připomněl, že pokud Kongres nedosáhne dohody o zvýšení rozpočtových omezení dobrovolných výdajů – tj. případných jiných výdajů, než je státní program sociálního zabezpečení a zdravotnické pomoci – pak v říjnu se rozpočtové výdaje automaticky sníží o 100 miliard dolarů. V roce 2017 Kongres odsouhlasil prodloužení tohoto ustanovení na dva roky. Pokud zákonodárci neschválí příští zvýšení, rozpočet bude vrácen na úroveň roku 2011.

Zákonodárcům se i dříve dařilo dospět k dohodě v rámci neuvěřitelně složitých vyjednávání, která najednou přijala notoricky známé „králíky z klobouku“. Současně, přes zimní shutdown v roce 2018 (zastavení práce a výplat 800 tisícům státních zaměstnanců – pozn. red.), proces rozpočtování šel neuvěřitelně hladce a 75% vládní činnosti je financováno prostřednictvím standardních mechanismů.

Na rozdíl od dotací státům postiženým špatným počasím však jednání o limitu veřejného dluhu mají krátké termíny. Kromě toho jejich neúspěch je plný neméně závažných následků. Například pro republikány bude toto fiasko znamenat výrazné snížení financování obranného programu. Demokraté se budou muset vyrovnat se stejně bolestnými škrty v domácích výdajích.

[wp_ad_camp_2]

 

Podle několika zákonodárců a jejich asistentů, s kterými CNN hovořila, mají tyto termíny tendenci pohánět obě strany a vyhlídky na nesplacení veřejného dluhu obě strany nepotěší. Shelby se však obává, že jeho kolegové a Bílý dům této hrozbě nevěnují dostatečnou pozornost.

Pokud lze věřit Shelbymu, tak vznesl tento problém během obchodního oběda s republikány, a také dodal, že on a jeho zaměstnanci již pracují na dokumentu, který jasně prokáže všem hrozící nebezpečí.

Americký ministr financí Stephen Mnuchin vyzval zákonodárce, aby zvýšili strop státního dluhu, a čím dříve, tím lépe, ale ti stále se nechtějí vzdát páky, kterou lze použít při diskusi o takových horkých tématech, jako je imigrace.

Republikánský kongresman Tom Cole řekl, že Shelbyho varování by mělo být slyšeno v obou komorách Kongresu.„Obě strany se domnívají, že mohou situaci využít jako páku, ale jak se mi zdá, není to tak,“ poznamenal politik. „Pokaždé, když se to pokusíte, všechno skončí zastavením práce vlády.“ 

zdroj: 9
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.