Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Deset let po začátku finanční krize padají akcie Deutsche Bank, která je v hluboké krizi. Další časovaná bomba? Banka dokonce přestala zaměstnancům rozdávat čerstvé ovoce zdarma
HNA Group, jeden z největších čínských konglomerátů, který od roku 2016 expanduje po celém světě, tak trochu připomíná jinou čínskou „tajemnou“ společnost – CEFC, která se nedávno v České republice dostala do centra pozornosti kvůli své neprůhlednosti, ale především obrovské zadluženosti. V roce 2014 tržby CEFC činily 35 miliard dolarů, což ji dostalo do top 10 největších soukromých firem v Číně. O to větší pak byl pád, když byl letos zatčen předseda Jie Ťien-ming, který mimochodem dělal poradce českému prezidentovi Zemanovi.
[wp_ad_camp_2]
HNA Group je zdá se podobný případ. Původně nikterak obrovská letecká společnost začala (na dluh) skupovat reality a podíly ve firmách po celém světě. Mezi jejími akvizicemi byl i významný podíl v největší německé bance Deutsche Bank. Postupně se ale dostala firma pod tlak čínské vlády, která začala přistřihávat křidýlka příliš zadluženým podnikům. HNA to zkrátka trochu přepískla. Na rozdíl od šéfa CEFC, který byl v Číně „pouze“ zatčen, šéf HNA Group Wang Ťien, vlastník téměř 15 procent procent akcií, spadl či byl spadnut ve francouzském Provence ze zdi¨a je po něm.
Kvůli dluhům rozprodává HNA Group majetek po celém světě a postupně se zbavovala i akcií v Deutsche Bank, které představovaly jednu z největších zahraničních investic čínské firmy. Nejprve v únoru snížila svůj podíl z 10 % na 8,8 % a následně ještě na 7,6 %, čímž přestala být největším akcionářem banky. Tou se stala katarská královská rodina. No a nyní americký deník Wall Street Journal informoval o tom, že se stáhne z Deutsche Bank úplně a zbaví se v příštích 18 měsících postupně celého svého 7,6% podílu.
Tato zpráva přitom přichází v situaci, kdy už i tak je na tom německá banka prachbídně. V agonii se octla již před dvěma lety, kdy světová média informvoala o tom, že banka čelí rostoucí nedůvěře investorů kvůli skandálu s hypotečními cennými papíry. Na vině jsou jak manipulace se sazbami či praní špinavých peněz v Rusku, které vyšlo najevo a reputaci banky velmi snížilo, dále pak to, že USA po bance chtěly zaplatit 14 miliard dolarů za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů před finanční krizí. Nakonec pokuta klesla na 7,2 miliard a kondice banky je tak mizerná, že letos po třech let prohlubujících se ztrát banka oznámila, že propustí 7000 zaměstnanců z celkových 97 000 po celémě světě.
To ale nebylo všechno. Americká agentura Standard and Poor´s srazila Deutsche Bank rating důvěryhodnosti a na konci června americká divize německé Deutsche Bank neprošla zátěžovými testy amerického Federálního rezervního systému (Fed), obdoby centrální banky. Fed pravidelně zkouší, jak by jednotlivé peněžní ústavy obstály v případě finanční krize, a Deutsche Bank má podle Fedu v částech svého podnikání vážné a rozsáhlé nedostatky. Což asi měla vždycky, zvláštní je ovšem to, že Američané najdou vždycky nějaký problém jenom v Německu. V emisích dieselových motorů podváděl pouze Volkswagen, v bankovních testech neprošla jen německá banka a žaloby se snesly na korporaci Monsanto, která už dlouhá léta doslova otravuje planetu svými jedovatými chemikáliemi a geneticky modifikovanými potravinami, až ve chvíli, kdy korporace přešla z amerických rukou do německého Bayeru.
Velmi podivná shoda okolností je také v tom, že jakmile kancléřka Angela Merkelová oznámila, že se Evropa musí bránit sama, bez pomoci USA, a poté, co si v srpnu notovala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem například ohledně plynovodu NordStream 2, který by přiváděl Baltským mořem z Ruska do Německa zemní plyn, americký prezident Donald Trump oznámil navýšení počtu amerických vojáků v Německuo 1500 mužů, ačkoli ještě nedávno hlásil, že se budou počty naopak snižovat. V současné době je bez těchto nových posil v Německu celkem přes 33 000 amerických vojáků, což je nejvíc v Evropě. Že by takové jemné přátelské připomenutí, kdo je tady pánem?
Ať už ale mají Američané za lubem cokoli, faktem je, že Deuteche Bank ječasovaná bomba. Současný pokles akcií po rozhodnutí čínské HNA Group opustit banku sice není zatím nikterak dramatický – 1,9 %, letos už ale akcie banky spadly o 40 % a od roku 2015 dokonce o 60 %.
Po oznámení o masivním propouštění pak banka musela sáhnout k drastickému kroku – po jmenování nového šéfa Christiana Sewinga, který v dubnu nahradil Brita Johna Cryana a najel na úpsporný program, přestala zaměstnancům zadarmo dávat čerstvé ovoce. Bankéři si tak budou muset k svačině nosit svoje vlastní jablka. Snad alespoň kokain by mohl být zdarma…
Deset let po pádu Lehman Brothers tu máme dalšího adepta na odpis. Co se asi stane, když padne největší německá a čtvrtá evropská banka?
Další „nečekaná“ finanční krize?
Zdroj: 1
jajaja – ten kokaín im prajem zadara…, jabka nech odoberajú od nás 😀 …
Bohužel i k nám se blíží recese. Kvůli spomalování eurozóny. Deutche Bank má obrovské problémy a je na pokraji krachu.
http://www.epshark.cz/clanek/782/problemy-deutsche-bank-vzbuzuji-obavy-ohledne-budoucnosti-eurozony
Ešte by bolo potrebné dodať, že DB vlastní ohromné množstvo Talianskych cenných papierov a zároveň sa vie v akej neblahej situácii je samotné Taliansko.
Nehledě na těch cca 50 bilionů dolarů, které jsou na tuto banku navázány ve formě tzv. finančních derivátů. Pokud půjde tato páteřní banka ke dnu, tak pád Lehman Bros bude ve srovnání s tím pouhý výchovný pohlavek proti spršce nejtvrdších úderů Mika Tysona.