Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Slavná vánoční píseň je o něčem jiném, než si lidé myslí
    Slavná vánoční píseň je o něčem jiném, než si lidé myslí

    Slavná vánoční píseň je o něčem jiném, než si lidé myslí

  • Bílé klobouky mají podezření, že roje dronů jsou aktivitou DARPA
    Bílé klobouky mají podezření, že roje dronů jsou aktivitou DARPA

    Bílé klobouky mají podezření, že roje dronů jsou aktivitou DARPA

  • Trump říká, že Zelenskyj nebyl pozván na inauguraci
    Trump říká, že Zelenskyj nebyl pozván na inauguraci

    Trump říká, že Zelenskyj nebyl pozván na inauguraci

  • Chazarská mafie vypouští obrovské mraky dezinformací, aby zakryla porážky v Sýrii, Izraeli, Evropě, Jižní Koreji a na dalších místech
    Chazarská mafie vypouští obrovské mraky dezinformací, aby zakryla porážky v Sýrii, Izraeli, Evropě, Jižní Koreji a na dalších místech

    Chazarská mafie vypouští obrovské mraky dezinformací, aby zakryla porážky v Sýrii, Izraeli, Evropě, Jižní Koreji a na dalších místech

Související zprávy

  • Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín
    Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín

    Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín

  • DMSO je zázrak podobný ivermektinu
    DMSO je zázrak podobný ivermektinu

    DMSO je zázrak podobný ivermektinu

  • Japonsko označilo mRNA vakcínu proti COVID-19 za nejsmrtelnější lék v historii lidstva
    Japonsko označilo mRNA vakcínu proti COVID-19 za nejsmrtelnější lék v historii lidstva

    Japonsko označilo mRNA vakcínu proti COVID-19 za nejsmrtelnější lék v historii lidstva

  • Další dobrá zpráva pro naše čtenáře a čtenářky
    Další dobrá zpráva pro naše čtenáře a čtenářky

    Další dobrá zpráva pro naše čtenáře a čtenářky

Děti na prášcích: Nebezpečí léků pro děti

Dokumentární film z roku 2022 zkoumá, co se děje, když jsou dětem předepisovány koktejly silných psychotropních léků, které mají závažné vedlejší účinky. V mnoha případech je jejich přínos minimální.

Dnes již není neobvyklé, že děti dostávají mix různých léků na zvládání svého duševního zdraví. Je to však skutečně ten nejlepší postup? Nebo jen vystavujeme děti závažným vedlejším účinkům, a v dlouhodobém horizontu jejich duševní zdraví jen zhoršujeme?

Dokumentární film z roku 2022, který režírovaly Stefanie Schmidtová a Lilian Francková, srovnává, jak jsou americké a evropské děti léčeny v případě duševních onemocnění.

Počet amerických dětí s bipolární poruchou vzrostl o 4000 %

Dokument sleduje osudy několika dětí, které vyhledaly léčbu svých duševních poruch v Massachusettské všeobecné nemocnici v Bostonu. Lékaři v Bostonu jsou již několik let předmětem kritiky a kontroverze kvůli diagnostice duševních poruch u dětí, z nichž některé mají jen pár let.

Sourozencům Anně a Willovi Birtwellovým, kterým je 9 a 6 let, byla diagnostikována bipolární porucha (maniodeprese), často se potýkají s nepředvídatelnými výkyvy nálad.

Matka Kelli vypráví:

„Sebemenší věc spustí dvouhodinový záchvat vzteku nebo pláče. Anna říká věci, které říkají lidé v depresi. Jeden týden by kreslila motýly, květiny, duhu a všechny ty hezké věci. Další týden by vzala černou pastelku, počmárala a protrhla papír s tím, že už nechce žít.“

Jaylene Quijada, rovněž pacientce Massachusettské všeobecné nemocnice, byla diagnostikována bipolární porucha, když jí byly pouhé tři roky. V jejím případě jsou manické aspekty onemocnění zřetelnější.

Jaylenin psychiatr Dr. Robert Doyle, který je zároveň hlavním lékařem nemocnice, řekl:

„Když se ohlédnu zpět, byla to ta nejklasičtější bipolární holčička jakou jsem kdy viděl.“

Lékaři v Evropě však podobné psychiatrické nesrovnalosti diagnostikují jinak. Podle doktora Martina Holtmana, který má kliniku ve Frankfurtu, by se faktory používané k diagnostice bipolární poruchy v USA, zde považovaly za pouhý popis chování. U těchto dětí by diagnostikovaly mírnější poruchy, například poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Děti v Americe se často stávají obětí farmacie

V představovaném dokumentu se matka Jaylene podělila o to, jak Doyle předepisoval různé druhy léků, aby zvládl stav její dcery:

„Asi v 6 letech začala s úzkostí. Když jsem se doktoru Doylovi o tom zmínila, řekl: ‚Tak jí dáme léky proti úzkosti‘. Takže v té chvíli jí dal lorazepam, aby se uklidnila. Nepomohlo to. Jen ji to ještě více nabudilo, jen ji to ještě více stimulovalo. Tak řekl: ‚Tak zkusíme Klonopin‘. Zkusili jsme to – nepomohlo jí to. Nic nepomáhalo.

„Takže jsme se točili v kruhu. On prostě jen pořád míchal léky, třeba Risperdal. To byla jediná věc, která jí opravdu pomohla. Takže jsme jen zvyšovali dávky, zvyšovali dávky, rozdělovali dávky, abychom zjistili, jestli to pomůže.“

Doyle dodává, že Jaylene zkoušel podávat i malé dávky lithia – stabilizátoru nálady s vedlejšími účinky, jako jsou problémy s pamětí a záchvaty. Při dlouhodobém užívání dokonce představuje riziko selhání ledvin.

Ale stále to nefungovalo, protože Jaylene začala být zmatená a nedokázala jasně myslet, což ho přimělo léčbu lithiem zastavit.

Mezitím se ukázalo, že Anna, která užívá nový lék Abilify, aby omezila manickou stránku svého stavu, se potýká se silnými výkyvy nálad a záchvaty pláče.

Matka Anny řekla, že podle lékaře nový lék působí tak, že zbavuje „manické stránky“ stavu (radosti), a v důsledku toho se více projevuje deprese.

Děti v USA jsou nyní skutečně podávány silné léky na léčbu duševních potíží. Jen zřídkakdy tyto léky řeší příčinu problému, navíc vytvářejí nové problémy. Výsledek? Další příznaky se pak léčí dalšími léky.

Podávání koktejlu léků dětem přináší jen malý nebo žádný užitek

Není pochyb o tom, že nadměrné předepisování léků v konečném důsledku vede k tomu, že se děti dostávají do spirály, v níž se zvyšují vedlejší účinky a zhoršuje zdravotní stav.

Dokument zmiňuje některé vedlejší účinky psychotropních léků na děti, včetně přibývání na váze, poruch růstu, problémů se spánkem, nervozity a výkyvů nálad. U medikovaných dětí je také vyšší riziko onemocnění srdce a cukrovka.

A přestože v USA nyní užívá psychotropní léky šest milionů dětí, mnoho z těchto léků ani není pro použití u dětí schváleno.

Podle představeného filmu: „Lékaři mohou předepisování léků zdůvodnit jako „individuální léčebné pokusy“ – to je v USA běžný jev.“

Dlouhodobé účinky polyfarmacie (kombinování léků) u dětí jsou stále nejasné

Jedenáctiletý Raul, který trpí ADHD a bipolární poruchou, užívá koktejl psychotropních léků od doby, kdy mu byla stanovena diagnóza.

Podle adoptivních rodičů Tessy a Terrence Williamsových mezi léky, které mu byly předepsány, patří léky proti úzkosti – Buspar, stimulanty Concerta a Ritalin (methylfenidát), a dokonce Depakote, lék proti křečím.

Popisují také incident, při kterém se Raulovy výbuchy chování změnily k horšímu, začal být násilnický a dostal záchvat. Byl měsíc hospitalizován na psychiatrickém oddělení.

Terrence se svěřuje, že byl „velmi rozrušený“, protože doufal, že léky zabírají. „Mysleli jsme si, že se vše zlepší, ale ve skutečnosti šlo vše opravdu z kopce,“ řekl.

Ve filmu se uvádí, že bez definitivních studií nelze dospět k závěru o dlouhodobých důsledcích těchto léků a u případů, jako je Raulův, často není jasné, zda je za chování skutečně zodpovědná nemoc, nebo léky.

Evropští lékaři upozorňují na dlouhodobá rizika spojená s předepisováním psychotropních léků dětem.

Dr. Gerald Hüther, německý neurobiolog, který se podrobně zabýval Parkinsonovou chorobou, rovněž vyjadřuje obavy z dlouhodobého užívání methylfenidátu u malých dětí:

„Léky, které jsou předepisovány velmi brzy vedou také ke změnám ve zrání mozku. Pokud někdo předepíše stejnou psychotropní medikaci dospělému, je to, jako by vrátil rozhoupaný vlak zpět na koleje. Ale všechny koleje už tam jsou.

„Jenomže pokud se tyto léky podávají dítěti, jehož mozek je ještě ve fázi vývoje, pak je to, jako by ovlivňoval stavbu kolejí a to znamená, že vlak může jet jinam.“

Přístup k léčbě ADHD

V Evropě, přestože dětem stále předepisují léky, jsou lékaři konzervativnější než američtí, pokud jde o předepisování více léků najednou.

Kromě toho se podporuje hledání alternativních způsobů léčby, například zápis do rehabilitačních center, kde děti s ADHD pracují se svou rodinou a dalšími rodinami na rozvoji tradičních hodnot, důvěry a posílení vztahu dítěte a rodiče.

Malý Marc-Andre nebyl před terapií schopen vykonávat jednoduché úkony, jako chytání míče nebo skákání na jedné noze. Po dvou letech ergoterapie se jeho soustředění zlepšilo, stejně jako obratnost a schopnost soustředit se na jeden úkol najednou.

Přesto není pochyb o tom, že i v Evropě roste snaha vyhledávat léky jako primární léčbu. Navzdory úspěchům v ergoterapii plánují rodiče Marca-Andreho nasadit methylfenidát, protože má za několik měsíců nastoupit do školy.

Buďte obhájcem svého dítěte

V roce 2008 se lékaři z Harvard Medical School a Massachusetts General Hospital dostali na titulní stránky novin poté, co se zjistilo, že dostávají miliony dolarů od farmaceutických společností.

Je to jasný důkaz toho, jak Big Pharma tahá za nitky, aby zajistila, že se léky stanou první volbou léčby dospělých i dětí.

Obhajoba vašeho dítěte je vaší rodičovskou odpovědností; je nezbytné, abyste se postavili proti tomu, aby mocné korporace vydělávaly na úkor blaha vašeho dítěte.

Pokud se vaše dítě potýká s emocionálními nebo duševními problémy, doporučuji vyhledat pomoc důvěryhodného lékaře, který nepovažuje psychotropní léky za první volbu léčby.

Je třeba si také uvědomit, že většina problémů s chováním dětí souvisí s nezdravou stravou, emocionálním rozrušením a působením toxinů.

Zásadní je věnovat pozornost zdraví střevního mikrobiomu vašeho dítěte. Výzkumy ukazují, že složení střevní flóry při narození a během prvního roku života dítěte hraje klíčovou roli při rozvoji neurovývojových poruch, jako ADHD.

Mezi další toxické látky, které jsou spojovány se zvýšeným rizikem ADHD, patří olovo, ftaláty, pesticidy a znečištěné ovzduší, protože narušují vývoj mozku a neurotransmiterových systémů v něm, ovlivňují chování a kognitivní funkce vašeho dítěte.

Zdroj: The Defender

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
NoDana
NoDana
11.10.2024 21:19

teprve dodatečně jsem zjistila, že jsem v dětství byla ADHD, jen jsme tomu říkali, že zlobí a nedává pozor… když to diagnostikovali mému potomkovi a nabídli psychofarmaka, poděkovala jsem za papír pro školu a rozloučila se…

Lilicek
Lilicek
Odpověď na  NoDana
13.10.2024 15:47

Deťom psychofarmaká v krajnom! prípade,napr.epileptický záchvat.S mojim synom to bolo v detstve náročné,ale „vyrástol“ z „toho“ :o),bez psychofarmák!.