Sme sledovaní a vyhodnocovaní

Sme neustále sledovaní všetkými kamerami a odpočúvaní našimi vreckovými počítačmi, všetkými mikrofónmi a kamerami, v dnešnej dobe, všadeprítomnými. To už nám odhalili mnohí. Aj dávno predtým, ako nám to ukázal Snowden. Tieto data sa zhromažďujú, ukladajú a spracovávajú sa rôznými algoritmami na analyzovanie nášho chovania. Vyvíjajú sa stále sofistikovanejšie programy na rozpoznávanie tváre, chôdze a rôzných foriem správania už po mnohé roky. Osobne si ani nechcem predstaviť čo všetko také „počítačové videnie“ je schopné rozpoznať.

[wp_ad_camp_2]

Systém kontroly obyvateľstva

Môžete sa dočítať na viacerých serveroch ako momentálne Čína zašla v tomto smere ešte ďalej. Vo viacerých mestách otvorene využíva tieto systémy na sociálne hodnotenie svojho obyvateľstva. Od 18. roku života má štát uloženú fotku každého Číňana vo svojej databázi. Akonáhle vlastníte občianský preukaz, tak máte vytvorený sociálny účet, kde sa Vám v reálnom čase pripisujú alebo odpočítavajú body podľa toho ako sa správate.

Podľa počtu bodov, ktoré máte, môžete využívať rôzne dopravné prostriedky a dokonca môžete byť aj obmedzovaný na vzdialenosť vašej destinácie. Ak ste „dobrý“ môžete využívať lietadlá a vysokorýchlostné vlaky. Alebo môžete byť u lekára ošetrený bez čakania a „predbehnúť“ tých „horších“.

Pri tomto systéme mysleli na všetko

Aby ste sa stretávali len s tými dobrými, tak ste hodnotení podľa toho ako sa správajú vaši priatelia. A ak máte rodinu, tak ste zviazaní ešte viacej. Pretože ak váš otec povie niečo nevhodné, neželané o vládnucej strane, samozrejme sa odpočítajú body aj vám.

[wp_ad_camp_2]

Tento sociálny účet je napojený na všetky kamery. Do roku 2020 chce Čína tento systém zaviesť na väčšine svojho územia a postupne ho zdokonalovat. Napríklad, kamery majú funkciu rozpoznávania zfalšovaného pohybu alebo aj zamaskovania tváre. Špeciálny algoritmus to dokáže rozpoznať, kedže systém si ukladá u každého jedinca jeho jedinečnú pohybovú stopu, ktorá sa musí zhodovať aj s jeho tvárou.

Týmto sa neuveritelným tempom približujeme realite Orwellovského roku 1984. Kedy nám všadeprítomné sledovacie zariadenia vidia doslova do hlavy. Ešte strašidelňejšie je to, že aj v kruhu mojích blízkych sa nájdu tí, ktorým by sa zavedenie podobného systému páčilo aj u nás. Postupne sú ľudia otupovaní a zastrašovaní natoľko, kým sami nebudú prosiť o zavedenie ešte prísnejšieho systému ako teraz v Číne. Pevne dúfam v to, že rozum sa z našich končin ešte úplne nevytratil.

 

anna

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.