Podle ruských médií nemají evropské sankce žádný dopad na každodenní život Rusů. Po 10-ti měsících konfliktu jsme chtěli zjistit víc.

Posledních 20 let žije Alexandr mezi Moskvou a Petrozavodskem, malým městem na severu Ruska, vzdáleným 900 kilometrů od hlavního města. Tento Francouz, který pracuje v oblasti lidských zdrojů, nám vypráví o svém každodenním životě od začátku ukrajinského konfliktu v únoru 2022.

Byl narušen váš každodenní život?

„Téměř nic se nezměnilo,“ odpovídá. No, pro člověka, který žije daleko od zóny konfliktu, trochu ano. Zde „o konfliktu příliš nemluvíme“.

„Do Evropy se už nelétá. Je to velká nevýhoda. Z Finska nebo pobaltských států musíte jet autobusem,“ vysvětluje. Zmiňuje také „zvýšení cen autodílů“, zejména proto, že „značky opustily trh“. Současně se rozvinul „černý trh, především z Asie, zejména z Číny“.

Celkově můžete najít téměř cokoli

Jestliže v prvních týdnech konfliktu došlo k navýšení cen, od té doby se situace opět uklidnila. Celkově náhrazení proběhlo velmi rychle.

Pokud jde o potraviny, „85 % ruských obyvatel konzumuje místní potraviny, takže jim nic nechybí. Střední a městské vrstvy obyvatel ve velkých městech poněkud změnily své spotřební chování. Znova „objevují“ Asii, Blízký východ a Turecko. Máme běloruské foie gras z Francie. Kosmetické výrobky pocházejí z Dubaje, Koreje a dalších zemí. Značky byly prostě nahrazeny. Celkově však můžete najít téměř cokoli.

Pokud jde o ekonomickou oblast, „sankce dnes nemají žádný účinek, protože země je příliš velká. Asijské společnosti téměř neodešly a převzaly podíl na trhu. Turci se vracejí v plné síle, stejně tak obchodníci ze Spojených Arabských Emirátů. Máme mnoho okolních trhů, které nahrazují Evropany. To zmírňuje politiku západních sankcí.

Nastává hospodářská krize navzdory odchodu západních společností?

„Velcí zaměstnavatelé, jako je McDonald’s nebo IKEA, zastavili aktivity, ale stále vyplácejí mzdy. A společnosti, které se po šesti nebo sedmi měsících zmrazení své činnosti rozhodly ji ukončit, poskytly neuvěřitelné balíčky. Například společnost Total poskytla zaměstnancům dvanáctiměsíční plat. Především „tyto společnosti velmi často předaly svou místní strukturu ruskému managementu. Ten převezme místní organizační strukturu, změní název a ponechá si zaměstnance. Nezaměstnanost se tedy nezvýšila“ a její „míra se pohybuje kolem čtyř procent“.

Zdroj: RTL.fr

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.