Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
DUTÁ ZEMĚ – Horizont (9. díl)
Právě se díváte na panorama města Toronto v Kanadě, focené z amerického městečka St. Catharines vzdáleného 50 km, což dokazuje že předpokládané zakřivení Země na tuto vzdálenost 200 m se neprojevilo.
Ze stadionu vysokého 86 m je dobře vidět horní kopule 45 m vysoká, spodek není dobře rozeznatelný. Obraz je již velmi zploštělý a fotografie nemá dostatečné rozlišení, aby se dalo říct kolik ubylo od spodu. Pokud i něco ubylo je to v pořádku s teorií konkávní Země, i v ní existuje horizont – je to místo, kde se světelné paprsky stáčejí vzhůru a opouštějí zemský povrch. Na vodní hladině je to ve vzdálenosti cca 40 km. To znamená, že Slunce vidíme zapadat u moře ne 5 km od břehu, ale i 40 km!
Výpočet horizontálního zakřivení země
Horizont je jakási rovina dotýkající se Země (kolmá na její střed) v daném místě pozorování. Znamená to, že pozorovatel může vidět pouze objekty, respektive jejich části, které vystupují nad tuto linii. Při těchto výpočtech je možné počítat se Zemí jako sférou s poloměrem 6371km v průměru. Obvod Země je zaokrouhleně 40 000km, kruh má 360 stupňů. V případě Země, bude tedy 1km na povrchu odpovídat úhlu alfa o velikosti 360 : 40 000 = 0,009 stupňů.
Obrázek Toronta je focen z Grimsby
1. Zdánlivý horizont – mořská hladina se ztrácí v atmosféře.
2. Skutečný horizont – místo, kde vychází slunce a plave loď.
Mezi 1. a 2. se nachází odraz slunce na hladině. Je zajímavé, že se objeví dřív, než slunce samotné. Proč?
No jo, jenže ta naše Země není koule, ale „bramboroid“, takže na různých místech planety, se stejné věci jeví různě. Jsou zde části konkávní i konvexní.