Bývalý pracovník amerických zvláštních služeb Edward Snowden během interview pro francouzskou rozhlasovou stanici France Innter varoval úředníky a členy vlády před používáním aplikací WhatsApp a Telegram.

Reportér uvedl, že premiér Edouard Philippe používá WhatsApp a prezident Emmanuel Macron dává přednost Telegramu. Snowden na to odpověděl, že používání WhatsApp je ze strany ministrů „velká chyba“. Připomněl, že v roce 2014 se majitelem aplikace stala firma Facebook Inc.

 

[wp_ad_camp_2]

„Oni vrstvu za vrstvou odstraňují různé úrovně ochrany,“ prohlásil.

Podle jeho slov to umožňuje společnosti v případě nutnosti zjišťovat obsah rozhovorů a korespondence uživatelů.

Bývalý pracovník amerických tajných služeb se také kriticky vyjádřil o Telegramu.

„Oba tyto programy jsou mimořádně nebezpečné, pokud jste premiér,“ řekl.

Snowden však uznal, že WhatsApp i Telegram jsou bezpečnější než SMS.

Doporučil používání aplikací Signal a Wire, které podle jeho slov používají nejlepší šifrování.

 

 

[wp_ad_camp_2]

Snowdenův příběh

Snowden v červnu 2013 předal novinám Washington Post a Guardian tajné dokumenty o programech sledování amerických a britských zvláštních služeb na internetu. Poté odletěl do Hongkongu a odtud do Moskvy, kde se nějakou dobu nacházel v tranzitní zóně letiště Šeremeťjevo.

​Rusko poskytlo Snowdenovi dočasný azyl na dobu jednoho roku za podmínky, že přestane provádět činnost proti USA. Za rok dostal Snowden povolení k pobytu na tři roky, což mu umožnilo cestovat nejen po Rusku, ale i za jeho hranicemi.

Před dvěma lety bylo Snowdenovi prodlouženo povolení k pobytu do roku 2020.

Příští týden vyjdou jeho paměti Permanent Record, kde vysvětluje důvody, proč se rozhodl uveřejnit tajné dokumenty amerických zvláštních služeb.

 

 

[wp_ad_camp_2]

„Nastala doba přijmout tu skutečnost, že zpravodajská služba se cítí být nad zákonem, a vzhledem k tomu, do jaké míry je systém zničen, má v tom pravdu. Výzvědné společenství pochopilo pravidla našeho systému lépe než lidé, kteří ho vytvořili, a použilo tyto znalosti ke svým cílům. ,Nabourali se‘ do Ústavy,“ píše v knize Snowden.

V nedávném rozhovoru pro německá média Snowden varoval, že se ho mohou pokusit zabít, a to tak, aby to vypadalo jako sebevražda.

„Mám důležité prohlášení pro záznam. Nemám a nikdy jsem neměl sebevražedné sklony. Mám filozofické námitky proti sebevraždě, a pokud se stane, že vypadnu z okna, tak si můžete být jisti, že mě někdo strčil,“ zdůraznil.

Zdroj: 1

Jsem ráda, že používám ty „správné“ aplikace. Já bych zde ještě připomněla ochranu soukromí v e-mailové komunikaci. Kdo má rád své soukromí, nepoužívá e-mailové schránky od českých poskytovatelů, už vůbec ne ty bakalovské, Seznam, Centrum, Atlas apod. Máte možnost používat jiné, kde je soukromí uživatele nejvyšší priorita. Např. Tutamail, ProtonMail, Posteo, ZohoMail, Mailfence.

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.