Vlády sa rozhodnú niečo zatajovať pred občanmi a je to…. Najväčší zločinci a majú štátne krytie…. no nie na dlho.

Snowden v memoároch opisuje, ako a prečo sa rozhodol odhaliť plány americkej vlády o globálnych sledovacích programoch.

Americká vláda podala v utorok trestné oznámenie na bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena, píše agentúra AP.

Snowden totiž zverejnením svojich pamätí v knižnej podobe bez toho, aby túto publikáciu vopred poskytol vláde na posúdenie, porušil dohody o mlčanlivosti, zdôvodňuje ministerstvo spravodlivosti.

Rukopis knihy, ktorá vyšla v utorok, Snowden nepredložil na autorizáciu, čím porušil dohody o mlčanlivosti, ktoré podpísal s Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA) aj s Ústrednou spravodajskou službou (CIA), tvrdí oficiálny Washington.

[wp_ad_camp_2]

Opisuje, prečo odhalil plány vlády USA

Kniha s názvom Permanent Record vydalo nakladateľstvo Macmillan Publishers a objaví sa na trhoch vo viac ako 20 krajinách.

Snowden v memoároch opisuje, ako a prečo sa rozhodol odhaliť plány americkej vlády o globálnych sledovacích programoch, ktoré zahŕňali monitorovanie telefonických hovorov, textových správ a e-mailov.

Snowden žije v súčasnosti v Rusku. V roku 2013 odhalil prísne tajné dokumenty o existencii globálnych sledovacích programov, ktoré prevádzkovala americká Národná bezpečnostná agentúra v spolupráci s Austráliou, Britániou a Kanadou.

Snowdenove odhalenia zverejnili ešte v ten istý rok novinár Glenn Greenwald spolu s dokumentaristkou Laurou Poitrasovou. Americké ministerstvo spravodlivosti Snowdena obvinilo zo špionáže a krádeže vládneho majetku.

Zdroj: 9

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.