Prezident Ekvádoru prodloužil azyl pro zakladatele Wikileaks, Julian Assange, protože život informátora může být stále v ohrožení, řekl v rozhovoru. Ekvádorský prezident Moreno uvedl, že jeho země bude i nadále podporovat a poskytovat azyl zakladateli WikiLeaks Assange, který už pět let přebývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, poněvadž jeho život je stále v ohrožení.

[wp_ad_camp_2]

„Ekvádor se rozhodl poskytnout Assangeovi politický azyl, protože si myslel, že jeho život je v nebezpečí a Assange si myslel totéž. V Ekvádoru neexistuje trest smrti, takže naše země má právo udělit azyl Assangeovi. Budeme mu nadále poskytovat záštitu, dokud budeme předpokládat, že jeho život může být ohrožen,“ řekl Moreno v rozhovoru v televizním vysíláním RT, který byl odvysílán v sobotu.

Prezident poznamenal, že Quito naléhal na Assange, aby se zdržel jakýchkoli připomínek ohledně politiky Ekvádoru.

Vyšetřování proti Julian Assange začalo ve Švédsku v létě roku 2010 na žádost dvou žen, které ho obvinily ze znásilnění; informátor obvinění popřel. Později švédská policie vydala příkaz k zatčení Assange. V roce 2012 se dožadoval na ekvádorských úřadech politického azylu a „zabydlel“ se na ekvádorském velvyslanectví, které se nachází v módní čtvrti Knightsbridge v britském hlavním městě.

19. května švédští státní zástupci potvrdili, že po sedmiletém vyšetřování došlo k upuštění obvinění ze znásilnění proti Assangeovi, přesto britská policie uvedla, že bude muset Assangeho zatknout, pokud by opustil velvyslanectví.

Zdroj: 1

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.