V každej „dobrej“ spoločnosti je dnes módne smiať sa fanúšikom „konšpiračných teórií“.

V USA sa bavia na stúpencoch teórie, že vláda pred nimi skrýva fakty o kontaktoch s mimozemšťanmi. V Rusku je zvykom vysmievať tým, ktorí sú presvedčení, že za všetkými súčasnými udalosťami stoja zámorskí architekti.

Samostatnou kapitolou tohto „vysmievania“ bola teória, ktorá tvrdila, že súčasná energetická a v dôsledku nej i finančná kríza Európy bola vopred pripravená. Kým iným než „americkými spojencami“.

Od konšpirácií ku každodennému životu

Lenže americký Wall Street Journal zverejnil mimoriadne zaujímavý materiál. V článku sa uvádza, že zástupcovia veľkých európskych podnikov vrátane strojárstva a automobilového priemyslu, ako aj chemického, postupne začínajú presúvať svoju výrobu do USA. Je to spôsobené premrštenými cenami energií.

A nejde len o „ľahké váhy“. Medzi odchádzajúcimi spoločnosťami sú také značky ako holandský výrobca poľnohospodárskych hnojív OCI N.V.. Hlavný výrobca amoniaku a močoviny. A tiež ďalších látok potrebných pre poľnohospodárov. Vedenie spoločnosti už informovalo, že síce bude pokračovať vo výrobe, ale už v americkom Texase.

Podobne sú na tom i dánska značka šperkov Pandora, automobilka Volkswagen a spoločnosť na výrobu elektrických automobilov Tesla. Jednoducho „balia výrobné kufre“.

Zatiaľ ide len o prvú vlnu. Do istej miery je spojená s tým, že administrácia Joe Bidena nedávno prijala zákon o znižovaní inflácie. Ten prináša výhody pre tie zahraničné podniky, ktoré sa v tomto „zložitom období histórie“ rozhodnú spojiť svoj výrobný a daňový osud s USA.

Tajná sabotáž embarga proti Rusku

Napriek veľmi nepriateľskému postoju funkcionárov EÚ bola drvivá politická väčšina neochotná prijať zavedenie reštriktívnych opatrení proti dovozu ruských energetických zdrojov.

Dá sa povedať, že došlo k tajnej sabotáži embarga. Všetky otázky sa utopili v nekonečných diskusiách. Navyše ich torpédovali predstavitelia Maďarska.

Tento proces bol taký zrejmý, že už „začali tlačiť i z Washingtonu“. Ako vravel gangster Al Capone, „pomocou pištole a láskavého slova“ je možné dosiahnuť takmer všetko.

Všetkým európskym „bláznom“ sľúbili „uhľovodíkové šťastie“. Veľa americkej ropy a LNG. To má údajne úplne nahradiť závislosť EÚ od z Ruska.

Výsledkom tejto „múdrej“ stratégie je, že už počas prvých jesenných ochladení začali padať prvé veľké európske priemyselné podniky.

Začal ArcelorMittal. Ďalší významní hráči tiež „melú z posledného“. Spoločnosť RHI Magnesita, najväčší svetový výrobca žiaruvzdorných materiálov, rovnako rozmýšľa o presťahovaní.

Ďalšie ťažké váhy globálneho priemyslu ako nemecká BASF či nórska Yara International ešte svoj odchod neoznámili.

Prirodzene. Odchod „niekoľkých spoločností“ ešte nemusí byť znakom úplného úpadku a kolapsu Európy. Ale tieto „lastovičky“ sú pre EÚ ozaj hrozbou.

Prinajmenšom preto, že Brusel nemá čím tieto „lastovičky“ zastaviť. A hlavne USA nemajú dôvod tieto „zlaté nosnice“ neprijať.

Existuje „globálna neviditeľná ruka trhu“?

Keď sa nad tým všetkým zamyslíte. Núti vás to veriť, že ozaj existujú „neviditeľné globálne plány“. A niekedy úspešne a niekedy menej úspešne sa i presadzujú.

Preložil g. / Zdroj: RIA Novosti

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.