Po odsouhlasení vojenské spolupráce v roce 2017, kdy 25 členů Evropské unie podepsalo obraný pakt, se menší skupina členů EU chystá podniknout formální kroky k vytvoření Evropské intervenční iniciativy (EII). Hlavním úkolem takzvané Evropské intervenční iniciativy je vzájemně sdílet analýzy případných krizových situací a dopředu vědět, kolik a jakým způsobem státy přispějí, pokud bude potřeba zasáhnout. Může se jednat například o evakuaci občanů EU ze země zasažené občanskou válkou nebo zásah při humanitární krizi v zemi jako je třeba Libye.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová pro francouzský deník Figaro uvedla, že  Francie, Německo, Belgie, Británie, Dánsko, Nizozemsko, Estonsko, Španělsko a Portugalsko podepíší 25. června psaní s cílem vytvořit společnou vojenskou intervenční sílu.

Podle zdroje blízkého francouzskému vrchnímu vojenskému představiteli, je cílem iniciativy „společné plánování práce při krizových scénářích, které by mohly ohrozit evropskou bezpečnost“.

Zatímco některé taktické intervenční skupiny EU již v zásadě existují, doposud nebyly nikdy použity.

Vzhledem k tomu, že navrhovaná vojenská síla, známá jako Evropská intervenční iniciativa, zůstane od ostatních programů obrany EU oddělena, Británie, která se vždy stavěla proti myšlence „armády EU“, se i přes opuštění unie zúčastní.

„Jednoznačně se jedná o iniciativu, která umožňuje sdružování některých států, které nejsou členy EU. Spojené království bylo velmi ochotné, jelikož chce udržet spolupráci s Evropou za hranicí bilaterálních vazeb“, řekl nejvyšší vojenský představitel Francie tisku.

Podle Parlyové, Itálie, která v současné době stojí mimo vojenskou intervenční skupinu, také „zvažovalo možnost spolupráce.“

Cesta k Evropské armádě

Iniciativa zřídit evropskou vojenskou intervenční sílu, kterou by bylo možné v případě krize ihned nasadit, představil v září 2017 francouzský prezident Emmanuel Macron.

V červnu roku 2017 oživil evropský blok 70 let starou ambici na vytvoření Evropského obranného společenství, neboť se Evropská komise rozhodla zřídit Evropský obranný fond ve výši 5 miliard eur, který má financovat obranný výzkum členských států a zajišťovat podporu zemím EU v získávání vojenského vybavení.

Na konci roku 2017 podepsalo 25 členských zemí EU společné prohlášení vyzývající Evropskou radu k založení stálé strukturované spolupráce v otázkách obrany (PESCO). To umožní Evropě zvýšit objem investic do vojenské technologie a také v rámci Evropy v této oblasti dosáhnout nové úrovně spolupráce.

Tyto závazky, potvrzené všemi státy kromě Británie, Dánska a Malty, zahrnují „postupné střednědobé zvýšení investičních nákladů na obranum až na 20% z celkových výdajů, s cílem vyplnit díry ve strategických možnostech EU,“ a „zvýšení podílu výdajů na obranný výzkum a technologii, a to až na 2% z celkových výdajů na obranu.“

Nicméně, ze strany Spojeného království se tyto iniciativy opakovaně setkaly s kritikou. Společná vojenská síla Evropy by podle UK mohla podlomit NATO.

 

[wp_ad_camp_2]

Překlad: raja, Zdroj: 1, 2

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.