Naprostá nehoráznost a odpornost tohoto kroku sociálních sítí. Před několika dny vyhrožoval nejvyšší státní zástupce Stříž (bývalý komunistický vojenský prokurátor), že schvalování ruské invaze na UA může být trestným činem. Tak jsem zvědavá, zda bude používat dvojí metr nebo ne, a zda se vyjádří, že navádět někoho k násilí či násilí nebo zabití jiného člověka schvalovat, je jasným trestným činem.

*****

Společnost Meta potvrdila, že nenávistné projevy vyzývající k násilí jsou nyní na Facebooku a Instagramu přípustné – pokud jsou cílem ruské osoby a téma konverzace se týká vojenské ofenzívy Moskvy na Ukrajině.

Revidovaná pravidla týkající se násilí a podněcování budou platit v některých zemích – například na Ukrajině a v Polsku – a umožní násilnou rétoriku proti Rusům a ruským vojákům. O změně pravidel jako první informovala ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na interní e-maily společnosti Meta Platforms, mateřské společnosti Facebooku a Instagramu. Původní titulek agentury Reuters zněl: „Facebook a Instagram dočasně povolí výzvy k násilí proti Rusům“, i když později byl změněn na „Facebook dočasně povolí příspěvky o válce na Ukrajině vyzývající k násilí proti invazním Rusům nebo k Putinově smrti“ poté, co mluvčí společnosti Meta Andy Stone označil převzetí média za „senzační“.

„V důsledku ruské invaze na Ukrajinu jsme dočasně povolili formy politického vyjadřování, které by za normálních okolností porušovaly naše pravidla, jako jsou násilné projevy, například ‚Smrt ruským okupantům‘,“ uvedl Stone. „Stále však nepovolíme věrohodné výzvy k násilí vůči ruským civilistům,“ dodal.

Podle agentury Reuters, která cituje e-maily zaslané moderátorům obsahu, se platformy údajně zdrží cenzurování příspěvků, které vyzývají k smrti ruského prezidenta Vladimira Putina nebo běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Jedna ze zpráv údajně moderátorům doporučovala, aby výzvy k zavraždění Putina nebo Lukašenka povolili, pokud se v příspěvcích nebudou zmiňovat jiné cíle.

Jeden z e-mailů citovaných agenturou Reuters údajně objasňoval, že přípustné by bylo také útočit na Rusy obecně, „pokud je jasné, že kontextem je ruská invaze na Ukrajinu“. Nenávistné projevy proti válečným zajatcům jsou stále nepřípustné, stálo údajně v e-mailu.

Mezi další země, kde komentátoři dostali zelenou k nabádání k násilí vůči Rusům, údajně patří Litva, Lotyšsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Upravená pravidla platí také v Rusku, ačkoli je v této zemi Facebook zakázán. Sociální síť koncem minulého měsíce zablokovala ruská média pro uživatele v Evropě, což Moskvu přimělo k tomu, aby v Rusku odřízla přístup k platformě.

Nejnovější zmírnění standardů Mety následuje po zprávě z minulého měsíce, že Facebook svým uživatelům po celém světě povolil chválit ukrajinský prapor Azov, pouliční milici s vazbami na neonacismus. Takové komentáře byly dříve zakázány v rámci politiky Facebooku týkající se „nebezpečných osob a organizací“, ale platforma toto pravidlo zmírnila a umožnila uživatelům chválit úsilí skupiny o obranu Ukrajiny.

Facebook je s přibližně 2,9 miliardy uživatelů největší platformou sociálních médií na světě, zatímco Instagram je s téměř 1,5 miliardy uživatelů na čtvrtém místě.

Přeložila tereza | Zdroj: RT.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.