Některé z největších obchodů s daty na Facebooku jsou nyní vyšetřovány FBI jako trestný čin manipulace s daty osobních údajů stovek milionů uživatelů. Toto vyšetřování následuje po noční můře celoročních skandálů a byly předvolány osoby se záznamy nejméně od dvou výrobců smartphonů a ještě jiných elektronických zařízení, s jejichž daty bylo obchodováno.

Společnosti patřily k více než 150 firmám, včetně Amazon, Apple, Microsoft a Sony, které se podílely na sdílení dominantní platformy světových sociálních médií. Dohody, které byly dříve zveřejněny v The New York Times, umožňují společnostem vidět přátele uživatelů, kontaktní informace a další údaje, a někdy bez jejich souhlasu. Během posledních dvou let Facebook postupně zrušil většinu obchodních partnerství. New York Times

 

 

[wp_ad_camp_2]

Facebook – známý svými občasnými chybami, ve svém prohlášení uvedl, že „spolupracují s vyšetřovateli“ a ujišťují Times, že „berou ta obvinění vážně.“

Není jasné, kdy důkazní řízení velké poroty začala, ani nebyl zveřejněn rozsah či zaměření. Dohlíží na něj státní zástupci z východního okresu v New Yorku.

Společnost je současně zatažena do vyšetřování taktéž ze strany Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a Federální obchodní komise (FTC), zatímco oddělení podvodů ministerstva spravedlnosti začalo vyšetřovat obra sociálních médií po zprávách, že poradenská společnost Cambridge Analytica nevhodně vytahovala data z Facebooku až 87 milionů lidí pro politické účely.

Vyšetřování skandálu Cambridge Analytica ze strany Ministerstva spravedlnosti i FBI probíhá v severní Kalifornii, kde jeden bývalý zaměstnanec Cambridge informoval, že byl vyšetřovatelem vyslýchán před několika týdny, zatímco tři další svědci v tomto případě uvedli, že hodně dotazování se točilo kolem tvrzení Facebooku, že to Cambridge mystifikuje.

Ve veřejných prohlášeních uvedlo vedení společnosti Facebook, že společnost Cambridge společnosti sdělila, že shromažďuje data pouze pro akademické účely. Ale malým písmem u kvizové aplikace, která shromažďovala informace, bylo napsáno, že by mohla být také použita komerčně. Prodávání uživatelských dat by v té době porušilo pravidla Facebooku, ale sociální síť pravidelně nekontrolovala, zda aplikace pravidlům vyhovují. Facebook odstranil kvízovou aplikaci v prosinci 2015.

 

[wp_ad_camp_2]

Zveřejnění o Cambridge v loňském roce přivedlo Facebook do nejhorší krize jeho historie. Pak přišly zprávy z června a prosince, že Facebook dal obchodním partnerům – včetně tvůrců smartphonů, tabletů a dalších zařízení – široký přístup k osobním datům uživatelů, což některým společnostem umožnilo efektivně potlačit nastavení ochrany osobních údajů uživatelů. – New York Times

Organizace Facebook pro sdílení dat umožnila společnostem, jako je Microsoft, mapovat přátele prakticky každého uživatele Facebooku přes Bing (vyhledávač od Microsoftu) bez jejich výslovného souhlasu, zatímco společnost Amazon mohla sbírat jména uživatelů a kontaktní informace prostřednictvím svých přátel.

Ve skutečnosti, díky Spojeným státům, které nemají žádné obecné zákony na ochranu soukromí spotřebitelů týkající se údajů, bylo sdíleno až 400 milionů soukromých informací lidí se společnostmi Google, Netflix, Spotify a dalšími partnery – avšak Facebook je neprodával; dali všem v celé tech-komunitě informace zdarma, aby tak podpořili průmyslové vztahy a své vlastní zájmy.

Čínský Huawei a ruský vyhledávací gigant Yandex – minulý rok byly na Ukrajině obviněni, že uživatelské účty posílají do Kremlu – mají také přístup k uživatelkému ID facebooku.

 

[wp_ad_camp_2]

Facebookové záznamy ukazují, že Yandex měl v roce 2017 přístup k jedinečným uživatelským ID Facebooku i poté, co je sociální síť přestala sdílet s jinými aplikacemi. Mluvčí Yandexu, který byl minulý rok obviněn ukrajinskou bezpečnostní službou, že do Kremlu posílá uživatelská data, uvedla, že společnost o přístupu netušila a nevěděla, proč Facebook dovolil, aby to pokračovalo. Dodala, že ukrajinská obvinění „nemají žádná opodstatnění.“ – NYT

Facebook byl schopen obejít dohodu o souhlasu s Federální obchodní komisí (FTC) z roku 2011, která společnosti zabraňovala ve sdílení uživatelských dat bez výslovného svolení, protože Facebook považoval rozšíření partnerů za své „poskytovatele služeb, kteří uživatelům umožnily interakci se svými přáteli na Facebooku.“

Facebook se bránil agresivně – tvrdil, že partnerství bylo povoleno na základě ustanovení smlouvy o FTC, která se týká poskytovatelů služeb jako „rozšíření“ sociální sítě.

pro tadesco.cz přeložil Pedro | zdroj: zerohedge.com

Je nadevší pochybnost jasné, pro koho Facebook pracuje a kdo je jeho skutečných tvůrcem …..

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.