Filipínsky prezident Rodrigo Duterte si rozhodne nedáva servítku pred ústa. V reakcii na pohrozenie Bruselu, že Filipíny môžu byť vylúčené z OSN, politikom Európskej únie adresoval tieto slová: “Choďte do riti! Ste banda debilov,” vyhlásil Duterte.

[wp_ad_camp_1]

Filipínsky prezident sa vyhráža, že do 24 hodín zo svojej krajiny vyhostí všetkých veľvyslancov krajín Európskej únie. Tvrdí, že sa EÚ snaží Filipíny vylúčiť z OSN. Vo svojej ohnivej reči oznámil, že nebude tolerovať zasahovanie EÚ do vnútropolitických záležitostí svojho štátu. Informoval o tom portál Blesk.

Narážal pravdepodobne na kritiku EÚ v záležitosti krvavej protidrogovej vojny, v ktorej polícia zabila najmenej 3 850 ľudí. Aktivisti varujú, že sa jedná o potenciálne zločiny proti ľudskosti. Duterte však nehodlá od svojej politiky ustúpiť.

“Len tak nám povedali: Budete vylúčení z OSN. Len do toho, parchanti,” povedal Duterte na tlačovej konferencii. Európske štáty podľa neho tiež využívajú to, že Filipíny sú chudobná krajina. “Dávate nám peniaze a myslíte si, že to tu potom môžete riadiť. To ale nedopustíme, kolonizácii už dávno odzvonilo. Choďte do riti,” dodal.

Duterte uviedol, že je pripravený z krajiny “vykopnúť” všetkých európskych veľvyslancov, ak sa ich vlády pokúsia “vyštípat” Filipíny z OSN. “Myslíte si, že sme banda debilov, ale to ste akurát tak vy. Opustite našu krajinu do 24 hodín,” vyzval politikov z krajín EÚ.

Hovorca prezidenta Ernesto Abella vyhlásil, že prezidentove slová boli prejavom jeho “absolútneho rozhorčenia” nad kritikou, ktorá sa zniesla na jeho vládu. V pondelok sa v Manile zišlo niekoľko zákonodarcov, ktorí sa vydávali za súčasť diplomatickej misie EÚ, a odsúdilo krvavé zásahy polície proti drogovým gangom.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte už od svojho zvolenia vyvoláva kontroverzie. Okrem jeho tvrdého boja proti drogovým gangom často kritizuje západnú politiku a používa pritom aj expresívne výrazy. Bývalého prezidenta USA, Baracka Obamu označil svojho času za “sukinho syna” a amerického veľvyslanca na Filipínach Phillipa Goldberga a jeho partnera označil za “nechutných buzerantov.”

Samuel Gdovin

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.