;

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte si rozhodne nedáva servítku pred ústa. V reakcii na pohrozenie Bruselu, že Filipíny môžu byť vylúčené z OSN, politikom Európskej únie adresoval tieto slová: “Choďte do riti! Ste banda debilov,” vyhlásil Duterte.

Filipínsky prezident sa vyhráža, že do 24 hodín zo svojej krajiny vyhostí všetkých veľvyslancov krajín Európskej únie. Tvrdí, že sa EÚ snaží Filipíny vylúčiť z OSN. Vo svojej ohnivej reči oznámil, že nebude tolerovať zasahovanie EÚ do vnútropolitických záležitostí svojho štátu. Informoval o tom portál Blesk.

Narážal pravdepodobne na kritiku EÚ v záležitosti krvavej protidrogovej vojny, v ktorej polícia zabila najmenej 3 850 ľudí. Aktivisti varujú, že sa jedná o potenciálne zločiny proti ľudskosti. Duterte však nehodlá od svojej politiky ustúpiť.

“Len tak nám povedali: Budete vylúčení z OSN. Len do toho, parchanti,” povedal Duterte na tlačovej konferencii. Európske štáty podľa neho tiež využívajú to, že Filipíny sú chudobná krajina. “Dávate nám peniaze a myslíte si, že to tu potom môžete riadiť. To ale nedopustíme, kolonizácii už dávno odzvonilo. Choďte do riti,” dodal.

Duterte uviedol, že je pripravený z krajiny “vykopnúť” všetkých európskych veľvyslancov, ak sa ich vlády pokúsia “vyštípat” Filipíny z OSN. “Myslíte si, že sme banda debilov, ale to ste akurát tak vy. Opustite našu krajinu do 24 hodín,” vyzval politikov z krajín EÚ.

Hovorca prezidenta Ernesto Abella vyhlásil, že prezidentove slová boli prejavom jeho “absolútneho rozhorčenia” nad kritikou, ktorá sa zniesla na jeho vládu. V pondelok sa v Manile zišlo niekoľko zákonodarcov, ktorí sa vydávali za súčasť diplomatickej misie EÚ, a odsúdilo krvavé zásahy polície proti drogovým gangom.

 

 

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte už od svojho zvolenia vyvoláva kontroverzie. Okrem jeho tvrdého boja proti drogovým gangom často kritizuje západnú politiku a používa pritom aj expresívne výrazy. Bývalého prezidenta USA, Baracka Obamu označil svojho času za “sukinho syna” a amerického veľvyslanca na Filipínach Phillipa Goldberga a jeho partnera označil za “nechutných buzerantov.”

Samuel Gdovin

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.