Proti sociální politice francouzské vlády demonstrovalo v úterý v Paříži podle odborů 50 tisíc lidí, policie ale jejich počet odhadla na 11 a půl tisíce a média na 21 a půl tisíce. Mnohatisícové protesty svolané několika odborovými organizacemi se konaly i v dalších francouzských městech. Média píšou o nejméně jednom zraněném demonstrantovi v metropoli. Průvod, který prošel Paříží, doprovázelo podle tisku mnoho příslušníků pořádkových sil.

Odbory před zahájením stávky uvedly, že současná sociální politika vlády a další oznámené reformy ohrožují „ty nejslabší, nejchudší a nejbezbrannější“ členy společnosti. K protestům vyzvaly státní zaměstnance, důchodce a nezaměstnané, kterých se současné reformy týkají.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro je úterní stávka již dvanáctá napříč sektory od začátku mandátu prezidenta Emmanuela Macrona loni na jaře. Dřívější manifestace se konaly především proti reformě státních železnic SNCF.

Úterní demonstrace byla namířená například proti údajně příliš pomalé valorizaci důchodů. „Měsíčně jsem přišel o 50 eur (1300 korun),“ řekl agentuře AFP technik na penzi François Manugal.

Centristický politik a někdejší investiční bankéř Macron během prezidentské kampaně sliboval, že zmodernizuje francouzskou ekonomiku. Mnoho voličů mu ale teď vyčítá, že z jeho reforem těží jen velké firmy, a obviňuje ho z nedostatku sociálního cítění.

Macron například snížil daně bohatým a korporacím, zatímco omezil některé sociální dávky a růst důchodů s nadějí, že to vytvoří nová pracovní místa. Nezaměstnanost se však stále drží na přibližně devíti procentech.

Zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.