Šéfové velkých francouzských energetických společností v neděli vyzvali jednotlivce i podniky, aby okamžitě omezili spotřebu energie a připravili se na hrozící energetickou krizi.

„Musíme společně pracovat na snížení naší spotřeby, abychom znovu získali manévrovací prostor,“ uvedli ředitelé společností Engie, EDF a Total v otevřeném dopise, který zveřejnil týdeník Journal du Dimanche.

V dopise podepsaném Catherine MacGregorovou z Engie, Jeanem-Bernardem Levym z EDF a Patrickem Pouyannem z TotalEnergies se uvádí prudký pokles dodávek ruského plynu a také omezená výroba elektřiny kvůli problémům s údržbou.

Francie chce naplnit své zásobníky plynu do začátku podzimu, uvedla ve čtvrtek premiérka Elisabeth Borneová. V současné době jsou zásobníky plynu v zemi naplněny z 59 %.

Ruská invaze na Ukrajinu vrhla pozornost na závislost Evropy na ruském plynu, což vyvolalo snahu najít alternativní zdroje energie.

Francouzská média v březnu informovala, že vláda jedná se společností TotalEnergies o zvýšení kapacity pro příjem LNG poté, co Spojené státy prohlásily, že jsou připraveny zvýšit dodávky do Evropy.

„Přijetí opatření již v létě nám umožní být lépe připraveni na začátek příští zimy, zejména na zachování našich zásob plynu,“ uvedli ve svém dopise vedoucí pracovníci energetických společností a dodali, že úsilí o omezení spotřeby by mělo být „okamžité, kolektivní a masivní“.

Jako příklad uvedli vlastní úsilí o nalezení nových zdrojů plynu a vybudování plovoucího terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v severním přístavu Le Havre.

Francie nedávno prodloužila svůj mechanismus regulace cen plynu do konce roku. Systém, který měl původně fungovat do konce června, má omezit dopady prudkého růstu cen energií na kupní sílu spotřebitelů.

Zdroj: Reuters

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.