Nálada na ruském akciovém trhu již dávno nebyla na tak vysoké úrovni, napsal německý list Frankfurter Allgemeine.

Na rozdíl od „prosperující burzy“ však ruská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla pouze o 0,5%. Zahraniční investoři se však nebojí: skutečnost, že se Ruská federace konečně začala zbavovat strachu z nových sankcí v USA, je pro ně klíčová, uvedlo německé vydání.
Nálada na ruském akciovém trhu již dávno nebyla tak pozitivní, uvedl Frankfurter Allgemeine.

[wp_ad_camp_2]

 

Od března letošního roku vzrostl index RTS denominovaný v dolarech o 10% a dosáhl hodnoty začátku roku 2018 – ještě předtím, než se ruský akciový trh v důsledku nových amerických sankcí zhroutil, vysvětlila autorka článku Katharina Wagnerová.

Index Moskevské burzy, vyjádřený v rublech, také roste – od počátku roku 2018 téměř o 28%. Na rozdíl od „prosperující burzy“ však ruská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla pouze o 0,5%, uvedla novinářka Frankfurter Allgemeine.

„Pro investory je však naprosto rozhodující tento aspekt: strach z nových sankcí (v Rusku) ustupuje,“ poznamenala Wagnerová.

Zejména rubl, který se od počátku roku posílil, přispěl k „dobré dynamice“. Rozhodnutí Federální rezervní banky v lednu, nezvyšovat klíčovou sazbu „opět udělalo pro investory atraktivním rozvojovou zemi, jako je Rusko.“

Novinářka německého listu navíc uvedla, že od roku 2014 vláda a centrální banka Ruska přijaly finanční a politická opatření, která také přispívají ke stabilizaci ekonomické situace v zemi.

[wp_ad_camp_2]

 

 

 

Například příjmy z vývozu ropy za cenu vyšší než 40 dolarů za barel jsou převedeny na měnu a převedeny do Národního fondu sociální péče Ruska. Zahraniční dluh je malý, přebytek rozpočtu je „luxusních“ 2,7% HDP, zatímco míra inflace po zvýšení DPH se ukázala být nižší, než se experti obávali, upozornila Wagnerová.

 
„Na pozadí finanční a politické stability jsou také přitažlivé ruské vládní dluhopisy,“zdůraznila autorka článku. „V prvních měsících letošního roku vydalo Rusko více státních dluhopisů než v roce 2018, včetně dolarových, a zároveň úspěšně. Zahraniční investoři získali v květnu 40% emitovaných cenných papírů. Ve stejném roce ruské ministerstvo financí plánuje vydat ještě více státních dluhopisů v dolarech a eurech. “

Podle názoru Konstantina Vyškovského, vedoucího dluhového oddělení ministerstva financí Ruské federace, by to mělo chránit Rusko před novými americkými sankcemi, protože velké americké fondy, jako je například Kalifornský penzijní fond, již investovaly do ruských státních dluhopisů.

[wp_ad_camp_2]

 

 

Čím více budou ruské vládní dluhopisy v rukou zahraničních investorů, tím méně budou Spojené státy ukládat nové sankce, řekl šéf dluhového oddělení ruského ministerstva financí.

Důvěru ve skutečnost, že se Ruská federace se nyní nemusí bát nových sankcí USA, doplňuje zahraničním investorům rostoucí napětí konfliktů Washingtonu s Teheránem a Pekingem, dodala novinářka Frankfurter Allgemeine.

zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.