Důvěra v Evropskou unii a západní instituce se v Česku za posledních několik let značně snížila a autorita Ruska naopak pevně roste, píše německý list Handelsblatt.

Podle autora článku Juliana Heißlera se prestiž EU a evropských institucí v zemích východní Evropy zmenšila a dosáhla minima. „Méně než třetina obyvatelů má pozitivní představu o EU… Zároveň se v České republice rozšiřuje podpora země, která byla v letech po pádu komunismu vnímána především jako nepřítel — Ruska,“ píše novinář.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Takový vztah k Rusku Heißler vysvětluje tím, že Češi vidí v Rusku společníka v otázkách zachránění kulturních hodnot Evropy. „Většina obyvatelstva dnes považuje Moskvu za možného partnera v boji za kulturní identitu Evropy,“ označuje autor.„A nakonec se i prezident Vladimir Putin představil jako obránce etnicky a nábožensky stejnorodé Evropy.“ Podle údajů loňského průzkumu Mezinárodního republikánského institutu skoro 40 procent Čechů souhlasí s tím, že se Rusko a Putin mohou stát spojencem proti EU, která je nutí opustit hodnoty.

Již minulý rok prezident Česka Miloš Zeman obhajoval omezení sankcí EU proti Moskvě a uznání Krymu za ruské území. A takový směr, taková proruská pozice prezidenta, jak zdůrazňuje list, je pro evropské politiky velmi netypická.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.